Czy podmiot leczniczy może odmówić wydania dokumentacji medycznej prokuraturze czy sądowi

Jeden z moich czytelników zadał pytanie czy może odmówić przekazania dokumentacji medycznej sądowi? To pytanie wiąże się z szerszym zagadnieniem udostępniania dokumentacji medycznej przez podmioty lecznicze osoba oraz instytucją do tego uprawnionym.

Czy lekarz albo podmiot medyczny może odmówić wydania dokumentacji medycznej prokuraturze czy sądowi? Odpowiedź jest prosta i jasna. Nie może.

Zgodnie z art. 26 ust 3 pkt 3 ustawy o prawach pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną „ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem”.

Zawarte w przepisie sformułowanie, że „podmiot udostępnia” jest jednoznaczne i nie pozostawia dowolności w decydowaniu osobom zarządzającym podmiotem czy lekarzowi prowadzącemu jednoosobową praktykę. Jeżeli organ wskazany w przepisie żąda wydania dokumentacji trzeba mu ją udostępnić.

A co grozi w przypadku gdy jednak odmówisz wydania dokumentacji sądowi czy prokuratorowi?

Gdy odmówisz dobrowolnego wydania dokumentacji prokurator bądź sąd może zarządzić przeszukanie w celu odebrania dokumentacji. Nie jest to miłe przeżycie.

Zatem lepiej wydać dokumentację organom prokuratury czy sądowi i uniknąć wizyty policji, która przeszuka wszystko w celu znalezienia dokumentacji.

Autor: Daniel Anweiler, adwokat, prowadzi bloga o skutecznym dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne
dokumentacja medyczna, udostępnianie
Słowa kluczowe:
dokumentacja medyczna

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy