Aktualności
Przy resorcie zdrowia powstał zespół ds. strategii zwalczania COVID-19
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano zarządzenie ws. powołania zespołu ds. opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Do zadań zespołu należą: 1) analiza standardów międzynarodowych związanych ze zwalczaniem COVID-19; 2) ocena przygotowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą i innych podmiotów i służb do walki z COVID-19; 3) opracowanie strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2; 4) analiza dotychczasowego przygotowania i funkcjonowania zakaźnych szpitali jednoimiennych; 5) opracowanie strategii działania zakaźnych szpitali jednoimiennych; 6) opracowanie strategii postępowania ze zwiększoną zachorowalnością grypy, zwłaszcza w zakresie jej testowania i poziomu wyszczepialności społeczeństwa. »
Inspektor sanitarny skieruje do izolatorium
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 12 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz.U. z 2020 r. poz. 847) rozszerzono grupę podmiotów, które mogą kierować osoby z podejrzeniem zachorowania na COVID-19 do izolatorium. Taką możliwość zyskali państwowi inspektorzy sanitarni. Gdy z niej skorzystają, muszą jednocześnie powiadomić o tym podmiot leczniczy sprawujący opiekę zdrowotną w izolatorium. Do tej pory do izolatorium pacjenta kierował lekarz. W izolatoriach przebywają osoby, które nie mogą odbywać kwarantanny w domu, a są podejrzane o zakażenie koronawirusem. Rozporządzenie wchodzi w życie 13 maja. »
Fizjoterapia za pomocą teleporad
Fizjoterapeuci od 11 kwietnia mogą udzielać porad z zakresu rehabilitacji leczniczej za pomocą systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności (np. przez telefon czy komunikatory internetowe), jeśli nie zagraża to pogorszeniem stanu pacjenta – tak wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 10 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Rozporządzenie przewiduje także dopuszczenie zawieszenia terminów udzielania świadczeń z rehabilitacji do czasu odwołania stanu epidemii. »
Artykuły
Jarosław Pinkas: Jak epidemia COVID-19 zmienia funkcjonowanie placówek zdrowia
Od wielu lat mamy procedury dotyczące postępowania w zwalczaniu chorób zakaźnych. Jeśli chcemy mówić o bezpieczeństwie epidemiologicznym w placówkach medycznych, dużych i tych najmniejszych, nie pozostaje nam nic innego, jak ich przestrzeganie - rozmowa z Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. »
Z jakiej pomocy mogą skorzystać fizjoterapeuci w ramach tarczy antykryzysowej
Fizjoterapeuci dosyć mocno odczuli konsekwencje pandemii COVID-19, gdyż początkowo w ogóle nie mogli świadczyć usług, a teraz mogą wykonywać jedynie świadczenia w formie teleporad, co dalej ogranicza ich działalność. Sprawdź, z jakich ułatwień możesz skorzystać. »
E-booki
COVID-19 - choroba zawodowa
Ministerstwo Zdrowia uznało COVID-19 – chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 – za chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że spowodowało ją działanie czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo pojawiła się w związku ze sposobem wykonywania pracy. Jest to odpowiedź na apel Naczelnej Rady Lekarskiej. Z e-booka dowiesz się: czym jest choroba zawodowa i jak ją zgłaszać kiedy COVID-19 można uznać za chorobę zawodową które grupy zawodowe są najbardziej narażone na ryzyko zakażenia się COVID-19 »
Prawa pacjenta w dobie koronawirusa
Przyzwyczailiśmy się, że prawa pacjenta są bardzo ważne i muszą być respektowane przez podmioty ochrony zdrowia oraz ich pracowników. Wiemy, że za zbiorowe naruszanie praw pacjenta nakładane są wysokie kary. Co jednak w czasie, gdy przestrzeganie praw pacjenta jest technicznie niewykonalne? Z e-booka dowiesz się: czy zamknięcie gabinetów narusza prawa pacjentów jakie świadczenia musisz zagwarantować pacjentom podczas pandemii czy można się spodziewać fali pozwów o ograniczenie praw pacjenta po zakończeniu pandemii »
Badania medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa - najnowsze zmiany
Na okres pandemii zawieszono obowiązek wystawiania skierowań na badania okresowe medycyny pracy. Działalność wielu tego typu placówek zawieszono, a w przypadku badań, których przeprowadzenie jest niezbędne, dopuszczono teleporady i możliwość wydania orzeczenia przez lekarza innej niż medycyna pracy specjalizacji. Z e-booka dowiesz się: jakie zmiany do Kodeksu pracy w zakresie badań medycyny pracy wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19 jak przeprowadzać badania kontrolne w czasie pandemii w jaki sposób zmienia się formuła przeprowadzania badań medycyny pracy »
Najnowszy numer
Nr 10 (45) - Wrzesień 2020
