• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jak działa układ nerwowy człowieka

  Znamy kilka metod badania układu nerwowego. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Do tej pory żadna nie okazała się kompletna. Jak zatem w takiej sytuacji zdefiniować funkcję układu nerwowego dla organizmu człowieka?

Artykuły

 • Pacjent prosi o wgląd w dokumentację z rehabilitacji – gdzie ją udostępniać

  Placówka medyczna nie może odmówić pacjentowi wglądu do dokumentacji medycznej, nawet gdy nie dysponuje wystarczającą liczbą personelu do czynności technicznych. Jak zatem zorganizować ten proces, aby nie był uciążliwy dla żadnej ze stron, zwłaszcza dla fizjoterapeutów, którzy pracują z pacjentami?
 • W jaki sposób przepona reguluje ciało człowieka

  Przepona jest głównym mięśniem wdechowym. Jest jednocześnie jednym z mięśni antygrawitacyjnych. Przyczepy przepony obejmują część lędźwiową, żebrową i mostkową, zbiegając się do środka ścięgnistego. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o jej wpływie na funkcjonowanie ciała człowieka?
 • Pacjent umawia się na wizytę przez telefon - czy musisz uzyskać jego zgodę na przetwarzanie danych

  Jeśli pacjent rejestruje się telefonicznie, gdy zamierza skorzystać z usługi fizjoterapeuty, nie jest potrzebna żadna jego zgoda. Gdy placówka medyczna lub gabinet tego żądają, nie jest to działanie uprawnione. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uzyskiwania danych osobowych od pacjenta?
 • Jak upoważnić fizjoterapeutów do przetwarzania danych w e-dokumentacji

  W instrukcji zarządzania systemem, w którym przetwarzasz dane osobowe, musisz opisać zasady nadawania użytkownikom, m.in. fizjoterapeutom, haseł i ich zmiany. Musisz też im nadać stosowne upoważnienia i zobowiązać do zachowania danych w tajemnicy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś zrobić, aby nie doszło do wycieku danych w Twojej placówce czy gabinecie. 
 • Nie załączyłeś wyników badań do dokumentacji – sprawdź, co powinieneś zrobić

  Jeśli prowadzisz papierową dokumentację medyczną, to dołączaj do historii choroby wyniki badań diagnostycznych lub konsultacji – jest to istotne w zawodzie fizjoterapeuty. Mogą one mieć formę oryginału albo kopii tego dokumentu. Jak postąpić, gdy zapomniałeś o tym obowiązku?
 • Zawodnik uprawiający jiu jitsu doznał dysfunkcji stawów łokciowych – poznaj metodę terapii, która okazała się skuteczna

  Zawodnik narzekał na dolegliwości bólowe łokci połączone z ograniczeniem zakresu ruchu zgięcia, wyprostu, pronacji i supinacji w  skrajnych obszarach oraz z brakiem siły w dłoniach. Lekarz rozpoznał te dolegliwości jako obustronny łokieć tenisisty i golfisty oraz - w związku z brakiem poprawy po leczeniu zachowawczym - zakwalifikował je do operacji. Sprawdź, co udało się osiągnąć dzięki terapii manualnej.
 • 8 najważniejszych funkcjonalności systemu informatycznego dla placówek i gabinetów fizjoterapii

  Systemy komputerowe muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb danej placówki. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa danych, powinny być przede wszystkim stabilne i intuicyjne dla użytkowników. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przed podjęciem tej inwestycji, aby uprościła pracę fizjoterapeutów?
 • W jaki sposób funkcjonuje mięsień lędźwiowy większy - nowe spojrzenie

  Mięsień lędźwiowy większy jest częścią większego mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Należy do grupy przednich mięśni grzbietowych obręczy miednicznej. Co prawda nie jest aż tak silny jak mięsień biodrowy, ale za to dzięki znacznej długości zapewnia dużą amplitudę ruchu kości udowej. Poznaj konsekwencje braku odpowiedniej funkcji tego mięśnia.
 • Odbudowa zakresu ruchu rotacji w stawach biodrowych na przykładzie pięściarza

  Pięściarstwo to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. Obecnie jej popularność wzrasta. Stwarza to jednak pewne problemy, m.in. ograniczenie ruchu w stawach biodrowych. Sprawdź, jak można pomóc pięściarzowi, gdy dojdzie do takiej dysfunkcji.

Aktualnie przeglądasz

Czerwiec 2017 - Nr 3
AFO 03 okladka

Opinie czytelników

wiper-pixel