• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Telemedycyna - science fiction, czy realna rzeczywistość

  Ogromny postęp w zakresie konstrukcji komputerów, oprogramowania oraz sieci komputerowych sprawiło, że próby wykorzystania technologii telekomunikacyjnych i informatycznych w ochronie zdrowia stały się coraz bardziej powszechne. Sprawdź, co jest możliwe już dzisiaj i jakie są perspektywy rozwoju telemedycyny w rehabilitacji pacjentów.

Artykuły

 • Promocja gabinetu fizjoterapeutycznego - na co pozwala prawo

  Reklamowanie usług fizjoterapeutycznych jest obarczone wieloma ograniczeniami i nie można precyzyjnie określić wyraźnej granicy między zakazaną reklamą a dozwolonym informowaniem. Sprawdź, czego powinieneś unikać, aby nie narazić się na surowe kary.
 • Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu - czy podwyżki obejmą fizjoterapeutów w prywatnych placówkach

  Najmniej zarabiający pracownicy medyczni otrzymają podwyżki do końca 2021 roku. Tak przewiduje ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wskazuje też na minimalne wynagrodzenie poszczególnych grup pracowników medycznych, w tym fizjoterapeutów. Czy podwyżki dotyczą także pracowników medycznych zatrudnionych w prywatnych podmiotach leczniczych?
 • Pomieszczenia i urządzenia zakładu rehabilitacji leczniczej - jakim wymagania muszą spełnić

  Udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji leczniczej wymaga spełnienia określonych wymagań dotyczących pomieszczeń, sprzętu i personelu przewidzianych przez prawo. Sprawdź, co jest niezbędne w tym zakresie?
 • Czy możesz udzielać informacji o stanie zdrowia pacjenta przez telefon

  Udzielanie informacji przez telefon nie jest nigdzie zakazane. Może jednak prowadzić do wielu komplikacji. Gabinety fizjoterapii podchodzą do tego zagadnienia ostrożnie. Pojawiły się już jednak dobre praktyki dotyczące weryfikacji rozmówcy, z których możesz skorzystać. Sprawdź, co możesz wdrożyć w swojej placówce.
 • Jak motywować pacjentów i rozwijać tę kompetencję

  Jednym z najważniejszych zadań w zawodzie fizjoterapeuty jest umiejętność zmotywowania pacjenta do wysiłku – bez względu na to, czy pracuje z dziećmi, seniorami, osobami z dużymi ograniczeniami motorycznymi, czy tylko z okazjonalnym bólem. Jak sobie radzić z tym wyzwaniem?
 • Strategia aktywacji mięśni pośladkowych u pacjentów z bólami kręgosłupa - testy i ćwiczenia

  Pacjenci często zgłaszają się do fizjoterapeutów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa . Poznaj rozwiązania ruchowe, które mogą okazać się użyteczne również w innych przypadkach klinicznych.
 • Dlaczego trening funkcjonalny zaczynać od stabilizacji mięśniowej miednicy

  Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na mięśnie stabilizujące miednicę. Gdy siadamy, przestaje działać siła grawitacji, a to z kolei wpływa na wyłączenie aktywności mięśni pośladkowych wielkich, które wraz z prostownikiem grzbietu odpowiadają za utrzymanie pionowej postawy ciała. Siedząca pozycja osłabia również mięsnie pośladkowe średnie i małe, które mają bardzo duży wpływ na stabilizację miednicy oraz prawidłowe ustawienie kończyn dolnych. Jakie ćwiczenia zatem warto włączyć do terapii, aby zwiększyć jej skuteczność?

Aktualnie przeglądasz

Czerwiec 2018 - Nr 6 (15)
AFO 15-1

Opinie czytelników

wiper-pixel