• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jak zapobiegać bólom odcinka lędźwiowego u pracowników biurowych

  Żeby zmniejszyć liczbę osób cierpiących na dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego niezbędna jest profilaktyka, tj. odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, zdrowa dieta redukująca masę ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, a także ergonomia stanowiska pracy. Poznaj zasady, które zapobiegną powstawaniu dalszych zmian zwyrodnieniowych, nawrotom dolegliwości bólowych, a nierzadko pozwolą uniknąć operacji.

Artykuły

 • Czy niezadowolony pacjent może być inicjatorem kontroli UODO

  Kontrole dotyczące przestrzegania przepisów ochrony danych osobowych mogą wynikać z planu kontroli, ale często są też skutkiem skarg pacjentów. Dowiedz się, czy takie powiadomienie może być podstawą do nałożenia kary przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.
 • Rejestracja pacjenta przez telefon a RODO

  Telefoniczne zapisy do lekarza są bardzo popularną praktyką wśród pacjentów. Jest to o wiele szybsza forma, niż przyjazd do placówki, często w niedogodnych godzinach i czekanie w kolejce do rejestracji. Samo rejestrowanie nie jest trudnym procesem. Jest jednak niezwykle ważne z punktu widzenia ochrony danych osobowych. Pacjenci podają przecież np. numer PESEL. A to z kolei zobowiązuje placówkę medyczną, zgodnie z RODO, do wypełnienia obowiązku informacyjnego. Jak się z tego wywiązać?
 • W jakich sytuacjach NFZ może rozwiązać umowę na świadczenie usług fizjoterapeutycznych

  Umowa z NFZ może zawierać zastrzeżenie o możliwości nałożenia kary w razie nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie gabinetu fizjoterapii, który zawarł taki kontrakt. Dowiedz się, kiedy NFZ będzie uprawniony do naliczenia kary umownej.
 • E-dokumentacja od 1 stycznia 2019 roku – sprawdź, jakie masz obowiązki

  Konieczność prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) obowiązuje od 1 stycznia 2019 r . Na razie obowiązek objął jednak tylko trzy dokumenty, które będą wystawiane już wyłącznie w formie elektronicznej. Wprowadzenie nowego systemu może okazać się dużym wyzwaniem dla przychodni fizjoterapeutycznych i gabinetów fizjoterapeutów, ponieważ nadal sporo placówek nie ma odpowiednich narzędzi ani zaplecza informatycznego. Jak sobie z tym poradzić?
 • Czy motywowanie pacjentów ułatwi pracę fizjoterapeucie

  W procesie dochodzenia do zdrowia i sprawności motorycznej sporym wyzwaniem jest zachęcenie pacjenta do wysiłku – nie tylko podczas wizyty w gabinecie fizjoterapii, ale również samodzielnie w domu. W zależności od stanu zdrowia, samopoczucia, wieku pacjenta, a także wielu innych czynników, jest to trudne i niewdzięczne zadaniem. Jak sobie z nim radzić?
 • Regeneracja – dlaczego to istotny element treningu i aktywności fizycznej

  Kiedy nadmierne obciążenie treningowe trwa przez dłuższy czas, a liczba stresorów w życiu codziennym jest wysoka to równowaga między wysiłkiem a odpoczynkiem zostaje zachwiana. Sprawdź, dlaczego ważna jest regeneracja.
 • 7 zasad stosowanych w kulturystyce, które możesz włączyć do rehabilitacji

  Jednym z elementów skutecznej terapii jest nie tylko praca manualna, ale również ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie bądź z fizjoterapeutą. Odpowiednio dobrane ćwiczenia z całą pewnością utrwalą waszą pracę, a pacjenci będą bardziej świadomi swojego ciała i potrzeb związanych z ich codzienną aktywnością. Czym się zatem kierować, układając zestaw ćwiczeń dla pacjenta?
 • Jak wykorzystać prerehabilitację w zapobieganiu kontuzjom

  Czasami trzeba zrobić krok w tył, by móc pójść do przodu. Ta zasada jest wiodąca, jeśli chodzi o prehabilitację, czyli trening. Kryje się za nią progresja i regresja ćwiczeń. Zadaniem fizjoterapeutów i trenerów jest przede wszystkim stworzenie i nauczenie podopiecznego mapy ruchów - wzorców ruchowych kluczowych do poprawnego funkcjonowania jego organizmu. Sprawdź, co będzie w tym pomocne.

Aktualnie przeglądasz

Luty/Marzec 2019 - Nr 3 (25)
okładka AFO 25

Opinie czytelników

wiper-pixel