• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jakie znaczenie mają wzorce ruchowe w terapii

  Podstawowe wzorce ruchowe są elementami, z których budowane są bardziej złożone i precyzyjne zdolności motoryczne. Idealnym schematem osiągania właściwych wzorców ruchowych i posturalnych jest fizjologiczny rozwój motoryczny dziecka. Dowiedz się, w jaki sposób dokładna analiza strategii budowania stabilizacji i motoryki ciała niemowlęcia może przynieść korzyści w terapii osób dorosłych.

Artykuły

 • Od 1 czerwca zmieniają się zasady kontroli NFZ

  NFZ otrzymuje narzędzia, które umożliwią mu skuteczniejsze kontrolowanie realizacji umów. Najistotniejszą zmianą jest przeniesienie kompetencji dotychczasowych dyrektorów wojewódzkich oddziałów NFZ do centrali NFZ. To scentralizowanie ma służyć również temu, by kontrole prowadzone były wszędzie na tych samych zasadach. Sprawdź, jak możesz się przygotować do tych zmian.
 • Czy blog może pomóc w promocji praktyki fizjoterapeuty

  Sukces prywatnego gabinetu fizjoterapeuty zależy od tego, jak chętnie pacjenci będą umawiać w nim wizyty. Zastanów się, skąd klienci dowiadują się, że dany gabinet istnieje i w jaki sposób go szukają. Poznaj zalety narzędzia, jakim jest blog internetowy. Dzięki temu świadomie zadbasz o takie zaprezentowanie swoich usług, które pomoże Ci zdobyć nowych klientów.
 • Dieta w chorobie Hashimoto – na co powinien zwrócić uwagę fizjoterapeuta

  Sposób żywienia jest wartym uwagi aspektem życia pacjentów, wpływającym na zmniejszenie procesu zapalnego i przebieg choroby Hashimoto. Odpowiednio dobrana dieta wspomaga leczenie farmakologiczne i wywiera korzystny wpływ na samopoczucie chorych. Jaką rolę w tym procesie może odegrać fizjoterapeuta, który w swojej praktyce może spotkać się z osobami jeszcze niezdiagnozowanymi?
 • Ćwiczenia hipopresyjne – jak je włączyć do terapii pacjentów

  Tradycyjne podejście do ćwiczeń mięśni miednicy i klasyczne wzmacniające ćwiczenia stabilizacyjne, skupiające uwagę na jednym segmencie w czasie, mogą nie być efektywne dla wszystkich, gdyż funkcja mięśni rdzenia powinna polegać na synergii mięśni głębokich, w celu efektywnego wspierania stabilizacji podczas codziennych czynności i uprawianych sportów, przy naturalnych i swobodnych ruchach. Sprawdź, jak wykorzystać ćwiczenia hipopresyjne w praktyce fizjoterapeuty.
 • Dno miednicy – jak nauczyć pacjentkę właściwej aktywacji mięśni

  Dno miednicy pełni funkcję podporową, ale gdy przestaje odpowiednio pracować, jednym z problemów jest nietrzymanie moczu czy kału. Ta niewielka grupa mięśniowa jest odpowiedzialna również za wiele innych zadań - właściwe funkcjonowanie układu moczowego, płciowego i pokarmowego. Bierze udział w stabilizacji tułowia i steruje ruchami miednicy. Jak pracować z kobietami, które cierpią na to schorzenie? Jakie ćwiczenia stosować?
 • Jak kształtować mobilność w życiu i treningu personalnym

  Mobilność możemy zdefiniować jako pełen zakres ruchu w stawie umożliwiający wykonanie danego „ćwiczenia”, ale także jako stabilizację i kontrolę tego ruchu w obrębie danego stawu. Mobilność to hasło które ostatnio często jest używane. Sprawdź, dlaczego.

Aktualnie przeglądasz

Maj 2019 - Nr 6 (28)
okładka_AFO 28

Opinie czytelników

wiper-pixel