• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Postura - co tak naprawdę ma na nią wpływ

  Gdyby naprawianie ludzkiego ciała było takie proste i sprowadzało się tylko do czystej mechaniki, to nikt z branży medycznej nie miałby tyle pracy, nie byłoby tyle różnych teorii, badań i zagadek. W ostatnim artykule skupiłem się na omówieniu, że nie istnieje nic takiego jak idealna postura, natomiast dziś spróbuję wyjaśnić, jakie czynniki warunkują to, że dana osoba ma taką, a nie inną posturę.

Artykuły

 • Ruch a wzorce ruchowe – czy warto stosować u pacjentów trening powięziowy

  Świat treningu i terapii żyje wzorcami ruchowymi. Słusznie, bo to często dzięki nim przywracamy aparat ruchu do ładu. Uczymy się ich od okresu niemowlęcego rozpoczynając od prymitywnych ruchów, przechodząc do coraz bardziej złożonych. Dowiedz się, czy w pełni angażujesz do pracy ciało swojego pacjenta.
 • Jak pracować z pacjentem z ciałem o typie masochistycznym

  Pośród różnych typów konstrukcji psycho-fizycznej typ masochistyczny wyróżnia się szczególną budową ciała. Pamiętaj jednak, że nie zawsze konstrukcja fizyczna w 100% odwzorowuje stan umysłu i na odwrót. Często spotykam w swojej praktyce osoby o wyglądzie schizoidalnym, a przejawiające znacznie więcej cech charakteru i zachowań typu masochistycznego lub narcystycznego. Sprawdź, dlaczego tak jest.
 • Dlaczego warto zalecać pacjentom aktywność fizyczną

  Aktywność fizyczna zapobiega wielu zaburzeniom metabolicznym i krążeniowym organizmu, chroni przed otyłością. Można ją traktować jako podstawową metodę terapeutyczną, pozwalającą ograniczyć stosowanie innych, bardziej kosztownych metod leczenia. Sprawdź, czy ciągłe zalecenie aktywności fizycznej, m.in. przez fizjoterapeutów, może doprowadzić do do jej zwiększenia wśród osób prowadzących siedzący tryb życia.
 • Co musisz wiedzieć o suplementach diety, zalecając je swoim pacjentom

  Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Jednak liczne badania naukowe pokazują, że mimo coraz większego zainteresowania tematem diety i zdrowego stylu życia, zasady racjonalnego żywienia nie są powszechnie stosowane. Jakie suplementy możesz polecać pacjentom?
 • Jak zorganizować pracę gabinetu fizjoterapeuty w świetle nowych uregulowań prawnych

  Nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w stosunku do poprzedniego rozporządzenia w tej sprawie wprowadza zmiany, które mogą wpłynąć na działalność fizjoterapeutów. Ponadto musisz się dostosować do tzw. ustawy wprowadzającej RODO, która wpłynęła na zapisy m.in. w ustawy o działalności leczniczej. S prawdź, na co musisz zwrócić uwagę.
 • Czy masz obowiązek bezpłatnego udostępniania kopii karty zabiegów fizjoterapeutycznych

  Placówka fizjoterapeutyczna ma obowiązek bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej za każdym razem, kiedy wniosek dotyczy dokumentów, których pacjent wcześniej nie otrzymał. Przy następnym udostępnieniu tych samych dokumentów będziesz mógł pobrać stosowną opłatę. Poznaj szczegóły.

Aktualnie przeglądasz

Sierpień 2019 - Nr 9 (31)
okładka AFO 31

Opinie czytelników

wiper-pixel