• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jakie ćwiczenia mogą wykonywać twoje pacjentki podczas ciąży

  Ruch jest nam potrzebny na każdym etapie życia i jeśli z jakiegoś powodu mamy go mniej lub nie jest urozmaicony, warto uzupełnić te braki przez ćwiczenia. Okres ciąży to czas wielu zmian, które adaptują organizm kobiety do rozwoju ciąży i do porodu. Mają one znaczący wpływ na układ ruchu, zatem przy doborze ćwiczeń warto to uwzględnić. Mimo ogromnych możliwości adaptacyjnych naszego organizmu do różnych warunków, zwrócić trzeba uwagę na to, co potencjalnie mogłoby zaszkodzić podczas aktywności kobiecie ciężarnej. Poznaj szczegóły.

Artykuły

 • Jak wykorzystywać klasyfikację ICF w praktyce fizjoterapeuty

  Klasyfikacja ICF dotyczy funkcjonowania każdego człowieka i ma wiele zastosowań. W indywidualnych przypadkach wykorzystują ją zarówno instytucje zabezpieczenia społecznego oraz instytucje ubezpieczeniowe, jak i osoby pomagające osobom dotkniętym niepełnosprawnościami znacznie ograniczającymi funkcjonowanie. Pomocna jest również fizjoterapeutom świadczącym swoje usługi. Sprawdź, jak ją stosować w praktyce.
 • Jak mierzyć efektywność działań fizjoterapeuty w Internecie

  Coraz więcej gabinetów fizjoterapeutycznych korzysta z usług ekspertów w zakresie komunikacji, rozwoju, analiz rynkowych czy strategii, ale także zatrudnia specjalistów ds. marketingu. Na co zwrócić uwagę, podejmując takie działania?
 • Jakie korzyści daje zalecanie aktywności fizycznej pacjentom

  Nie wolno nam lekceważyć danych wskazujących, że aktywność fizyczna, zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych, jest niezależnym czynnikiem zdrowia, a jej zalecenia powinny być integralnym elementem codziennej rutynowej praktyki w gabinetach fizjoterapeutycznych.
 • Pierwsza konsultacja z pacjentem: jak efektywnie prowadzić wywiad

  Przebieg pierwszej konsultacji z nowym klientem często decyduje o tym, czy twój nowy pacjent pozostanie z tobą na dłużej. To właśnie podczas tego pierwszego kontaktu nawiązuje się między wami nić porozumienia, a ty budujesz swój autorytet, profesjonalny wizerunek i zaufanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
 • Jak postępować z pacjentem z osteoporozą w gabinecie fizjoterapeutycznym

  W leczeniu osteoporozy bardzo istotna jest profilaktyka. Aktywność fizyczna, odżywianie, czy zawartość wapnia w diecie i suplementacja witaminą D, mogą w znacznym stopniu poprawić gęstość kości (przed osiągnięciem szczytowej masy kości). Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w leczeniu pacjenta z osteoporozą.
 • Jak stosować terapię metodą Vojty w rehabilitacji dna jamy ustnej

  Metodę Vojty zastosowano u pacjentki w celu poprawy ruchomości języka i ustawienia żuchwy oraz lepszej artykulacji mowy. Efektem była m.in. poprawa napięcia w obrębie dna jamy ustnej, przez co mowa była swobodniejsza i bardziej wyraźna. Poznaj szczegóły.

Aktualnie przeglądasz

Wrzesień 2019 - Nr 10 (32)
AFO 32_okładka

Opinie czytelników

wiper-pixel