Mięśnie pośladkowe to bardzo ważny region ludzkiego organizmu ze względu na ich funkcję stabilizacyjną. Należy o tym pamiętać w trakcie treningu i oddziaływać ćwiczeniami na wszystkie aspekty ich pracy. Poznaj anatomię i funkcję mięśni pośladkowych oraz propozycje ćwiczeń w pełni wykorzystujących ich potencjał.
Artykuły
Trening funkcjonalny – czym jest i jak może pomóc pacjentom
Trening funkcjonalny doczekał się wielu definicji. Taki stan rzeczy powoduje, że wokół tej formy treningu istnieje jeszcze więcej znaków zapytania. Jak zatem powinniśmy go interpretować?
Jak pracować z dysfunkcją lewego stawu krzyżowo-biodrowego zgodnie z metodą Vojty
Do gabinetu trafił pacjent z problemem bólowym zlokalizowanym w okolicy lewego stawu krzyżowo-biodrowego z promieniowaniem bólu do górnej części pośladka. Dolegliwości bólowe nasilały się podczas długotrwałej pozycji siedzącej. Jak pracować z takim pacjentem?
Witamina D – czy fizjoterapeuci powinni ją zalecać swoim pacjentom podczas terapii
W ostatnich latach liczne publikacje naukowe poświęcono witaminie D – jej metabolizmowi i wpływie, jaki wywiera na organizm człowieka. Stała się niemal „królową” wśród witamin i przyćmiła swym działaniem wszystkie pozostałe. Czy jest to uzasadnione i dlaczego kalcyferol może być najważniejszą witaminą w praktyce fizjoterapeuty?
Pamiętaj, że pierwszą kopię dokumentacji medycznej udostępniasz bez opłaty
W przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej po raz pierwszy nie możesz pobierać za to opłat. Zasada ta obowiązuje, nawet gdy historia leczenia pacjenta ma nawet kilkadziesiąt lub kilkaset stron. Przypominamy o tych ważnych szczegółach.
Skanujesz papierową dokumentację medyczną - co potem z nią zrobić
Zniszczenie dokumentacji po wykonaniu odwzorowania cyfrowego, poza sytuacjami ściśle uregulowanymi przez prawo, może nieść za sobą negatywne skutki dla centrum fizjoterapii, w tym pociągnąć podmiot do odpowiedzialności związanej z naruszeniem przysługujących pacjentowi praw. Jak zatem postąpić z oryginałami dokumentacji po ich zeskanowaniu?
W jaki sposób przekazywać do NFZ informacje o kolejkach
NFZ uzyskuje od placówek fizjoterapeutycznych coraz więcej danych o listach oczekujących. Oznacza to więcej obowiązków sprawozdawczych dla podmiotów, które mają kontrakty. Sprawdź, jak się wywiązać z tego obowiązku.
Przychodnia fizjoterapii chce przekazać dane pacjenta innemu podmiotowi – czy to wymaga zawarcia umowy
Każda przychodnia fizjoterapii, udzielając pacjentom świadczeń zdrowotnych, musi czasem skorzystać z usług innych podmiotów, przekazując im dane osobowe pacjentów. Na jakiej podstawie przekazuje zatem dane pacjentów i czy wymaga to zawarcia umowy między tymi podmiotami?
Czy po zamknięciu przychodni fizjoterapii musisz wydać następcy dokumentację medyczną
Dokumentacja medyczna, jako nośnik informacji o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia pacjenta, stąd ustawowy obowiązek jej przechowywania przez określony czas. Co jednak stanie się z dokumentacją medyczną i jak pacjent będzie mógł do niej dotrzeć po zakończeniu działalności przez przychodnię fizjoterapii?
Pacjent wysłał e-mail z prośbą o udostępnienie dokumentacji z leczenia – jak masz postąpić
Wykorzystywanie przez pacjentów poczty elektronicznej do komunikacji z centrum fizjoterapii, które prowadzi jego leczenie, to codzienność – również w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. Jak powinieneś postąpić, gdy otrzymasz e-mailową prośbę o przesłanie drogą elektroniczną dokumentacji medycznej? Czy można odmówić wysyłki dokumentacji medycznej w ten sposób?
Co grozi fizjoterapeucie, jeśli nie dołączy wynikówbadań do dokumentacji medycznej
Sądy
coraz częściej orzekają, że
za braki w dokumentacji medycznej nie odpowiada pacjent. To może prowadzić do obciążenia w całości fizjoterapeutę
, dlatego nie zapominaj o załączaniu wyników badań do dokumentacji.
Oto szczegóły.
Nowe zasady ubezpieczeń związanych z wykonywaniem usług fizjoterapii.
Opinie czytelników
Polecam każdemu "FIZJOterapię Funkcjonalną" . To kompleksowe czasopismo, które pozwala mi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie dotyczącymi mojej pracy. Do tego dostaje wspaniałe porady wspomagające moją pracę!
Julia Mazur, masażystka
Polecam czasopismo „FIZJOterapia Funkcjonalna". Idea magazynu jest prosta - dzielenie się wiedzą i doświadczeniem profesjonalnym, wynikającymi z codziennych zmagań przy odbudowie i przywróceniu funkcji pacjenta.