• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jak trenować mięśnie pośladkowe

  Mięśnie pośladkowe to bardzo ważny region ludzkiego organizmu ze względu na ich funkcję stabilizacyjną. Należy o tym pamiętać w trakcie treningu i oddziaływać ćwiczeniami na wszystkie aspekty ich pracy. Poznaj anatomię i funkcję mięśni pośladkowych oraz propozycje ćwiczeń w pełni wykorzystujących ich potencjał. 

Artykuły

 • Trening funkcjonalny – czym jest i jak może pomóc pacjentom

  Trening funkcjonalny doczekał się wielu definicji. Taki stan rzeczy powoduje, że wokół tej formy treningu istnieje jeszcze więcej znaków zapytania. Jak zatem powinniśmy go interpretować?
 • Jak pracować z dysfunkcją lewego stawu krzyżowo-biodrowego zgodnie z metodą Vojty

  Do gabinetu trafił pacjent z problemem bólowym zlokalizowanym w okolicy lewego stawu krzyżowo-biodrowego z promieniowaniem bólu do górnej części pośladka. Dolegliwości bólowe nasilały się podczas długotrwałej pozycji siedzącej. Jak pracować z takim pacjentem?
 • Witamina D – czy fizjoterapeuci powinni ją zalecać swoim pacjentom podczas terapii

  W ostatnich latach liczne publikacje naukowe poświęcono witaminie D – jej metabolizmowi i wpływie, jaki wywiera na organizm człowieka. Stała się niemal „królową” wśród witamin i przyćmiła swym działaniem wszystkie pozostałe. Czy jest to uzasadnione i dlaczego kalcyferol może być najważniejszą witaminą w praktyce fizjoterapeuty?
 • Pamiętaj, że pierwszą kopię dokumentacji medycznej udostępniasz bez opłaty

  W przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej po raz pierwszy nie możesz pobierać za to opłat. Zasada ta obowiązuje, nawet gdy historia leczenia pacjenta ma nawet kilkadziesiąt lub kilkaset stron. Przypominamy o tych ważnych szczegółach.
 • Skanujesz papierową dokumentację medyczną - co potem z nią zrobić

  Zniszczenie dokumentacji po wykonaniu odwzorowania cyfrowego, poza sytuacjami ściśle uregulowanymi przez prawo, może nieść za sobą negatywne skutki dla centrum fizjoterapii, w tym pociągnąć podmiot do odpowiedzialności związanej z naruszeniem przysługujących pacjentowi praw. Jak zatem postąpić z oryginałami dokumentacji po ich zeskanowaniu?
 • W jaki sposób przekazywać do NFZ informacje o kolejkach

  NFZ uzyskuje od placówek fizjoterapeutycznych coraz więcej danych o listach oczekujących. Oznacza to więcej obowiązków sprawozdawczych dla podmiotów, które mają kontrakty. Sprawdź, jak się wywiązać z tego obowiązku.
 • Przychodnia fizjoterapii chce przekazać dane pacjenta innemu podmiotowi – czy to wymaga zawarcia umowy

  Każda przychodnia fizjoterapii, udzielając pacjentom świadczeń zdrowotnych, musi czasem skorzystać z usług innych podmiotów, przekazując im dane osobowe pacjentów. Na jakiej podstawie przekazuje zatem dane pacjentów i czy wymaga to zawarcia umowy między tymi podmiotami?
 • Czy po zamknięciu przychodni fizjoterapii musisz wydać następcy dokumentację medyczną

  Dokumentacja medyczna, jako nośnik informacji o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia pacjenta, stąd ustawowy obowiązek jej przechowywania przez określony czas. Co jednak stanie się z dokumentacją medyczną i jak pacjent będzie mógł do niej dotrzeć po zakończeniu działalności przez przychodnię fizjoterapii?
 • Pacjent wysłał e-mail z prośbą o udostępnienie dokumentacji z leczenia – jak masz postąpić

  Wykorzystywanie przez pacjentów poczty elektronicznej do komunikacji z centrum fizjoterapii, które prowadzi jego leczenie, to codzienność – również w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. Jak powinieneś postąpić, gdy otrzymasz e-mailową prośbę o przesłanie drogą elektroniczną dokumentacji medycznej? Czy można odmówić wysyłki dokumentacji medycznej w ten sposób?
 • Co grozi fizjoterapeucie, jeśli nie dołączy wynikówbadań do dokumentacji medycznej

  Sądy coraz częściej orzekają, że za braki w dokumentacji medycznej nie odpowiada pacjent. To może prowadzić do obciążenia w całości fizjoterapeutę , dlatego nie zapominaj o załączaniu wyników badań do dokumentacji. Oto szczegóły.

Aktualnie przeglądasz

Styczeń 2020 - Nr 1 (36)
AFO 36 okladka

Opinie czytelników

wiper-pixel