• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jaką rolę ma rolowanie w rehabilitacji i sporcie

  Wraz z rozwojem wiedzy na temat powięzi popularność zaczął zyskiwać masaż za pomocą piankowej rolki, który umożliwia wykonywanie techniki autorozluźniania mięśniowo-powięziowego. Mimo powszechności wykorzystania rolowania w sporcie i rehabilitacji, wciąż brakuje badań na ten temat. Co zatem już wiemy o korzyściach?

Artykuły

 • Jak doskonalić sztukę progresji i regresji w treningu

  Trenerom znane są przysiady, martwe ciągi, wyciskania, przyciągania. Nie gorzej radzą sobie z progresją bazowych ćwiczeń, jednak problemy zaczynają się w momencie, gdy podopieczny nie ma wystarczających kompetencji ruchowych, by poradzić sobie nawet z tą podstawową wersją. Dowiedz się, jak nauczać klientów wzorców pojawiających się w treningu.
 • Czym jest integracja sensoryczna i jak ją wykorzystać w terapii

  Proces przetwarzania sensorycznego odbywa się na różnych poziomach naszego mózgu. Dobrą wiadomością jest to, że przez właściwy dobór terapii, fizjoterapeuta wraz z rodzicem mogą pomóc dziecku osiągnąć jak najlepszy dla niego sposób funkcjonowania w życiu codziennym. Poznaj szczegóły.
 • Jak komunikować pacjentom negatywne informacje o stanie ich zdrowia

  Jednym z trudniejszych momentów w pracy każdego fizjoterapeuty jest przekazywanie pacjentom informacji o stanie ich zdrowia, zwłaszcza wówczas, gdy niesie ona za sobą negatywny przekaz. Jest to ogromne wyzwanie komunikacyjne, ponieważ właśnie w trakcie tej rozmowy nie uda się uniknąć emocji, pytań i wątpliwości. Jak zatem budować komunikat, aby pacjent poprawnie go zrozumiał?
 • Z przychodni wyciekły dane - kiedy zgodnie z RODO powiadomić pacjentów

  Czy wiesz, że nie zawsze masz obowiązek zawiadomić pacjenta o naruszeniu danych, do którego doszło w przychodni. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza takich, które mogą powodować wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, będzie to jednak obowiązkowe. Oto szczegóły, o których powinieneś wiedzieć.
 • Kontrola NFZ w przychodni fizjoterapii: jakich dokumentów może żądać kontroler

  Możesz być zaskoczony, gdy kontroler NFZ zażąda od ciebie faktur dotyczących zakupu strzykawek, czy dokumentacji finansowo-księgowej. Zgodnie z nowymi przepisami masz jednak obowiązek udostępnić te dokumenty, gdyż kontrolerzy zyskali nowe uprawnienia. Sprawdź, o jakich prawach kontrolowanego powinieneś wiedzieć.
 • W jakim zakresie centrum fizjoterapii może kształtować treść wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej

  Pacjent złożył wniosek o udostępnienie jego dokumentacji medycznej z prośbą o przesłanie jej pocztą. Wniosek wypełnił na formularzu pobranym ze strony internetowej przychodni fizjoterapii. Dokument zawierał oświadczenie, że pacjent zobowiązuje się do pokrycia kosztów sporządzonej kopii i dodatkowo kosztów przesyłki. Czy taki wniosek jest poprawny?
 • Jakie rejestry przetwarzania danych należy prowadzić w przychodni fizjoterapii

  Przychodnia fizjoterapii ma obowiązek prowadzić rejestry czynności przetwarzania danych osobowych. Z kolei każdy procesor i jego przedstawiciel mają obowiązek prowadzić rejestry wszystkich kategorii czynności przetwarzania. Czy ten obowiązek dotyczy wszystkich komórek organizacyjnych przychodni fizjoterapii?
 • Czy możesz poinformować pacjenta o jego stanie zdrowia w obecności osób trzecich

  Pytania o stan zdrowia mogą paść na korytarzu czy w innych mniej komfortowych okolicznościach. Przekazanie przez fizjoterapeutę pacjentowi informacji na temat jego zdrowia nie zawsze jest możliwe w sytuacji sam na sam. Sprawdź, co można powiedzieć pacjentowi, gdy w pobliżu są jeszcze inne osoby.
 • Co zyska przychodnia fizjoterapii, przeprowadzając audyt dokumentacji medycznej

  Pojęcie audytu staje się powszechne także w ochronie zdrowia. Nie jest nowością, że decyzja o konieczności przeprowadzenia audytu dokumentacji medycznej zapada najczęściej po kontroli NFZ bądź wtedy, gdy NFZ nałożył już karę finansową. Czy warto przeprowadzać wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej w przychodniach fizjoterapii? Przed czym takie działanie Cię uchroni?

Aktualnie przeglądasz

Luty 2020 - Nr 2 (37)
AFO 37

Opinie czytelników

wiper-pixel