• WSZYSTKIE
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

 • Jak zaplanować terapię rozejścia spojenia łonowego

  Rozejście spojenia łonowego to dolegliwość, na którą najczęściej cierpią kobiety w okresie okołoporodowym. Wiąże się z dużym bólem i niemożnością podejmowania wyzwań dnia codziennego, których po urodzeniu dziecka jest przecież bardzo dużo. Jak dobrać właściwą terapię, aby pomóc pacjentce powrócić do formy sprzed ciąży?

Artykuły

 • Jakie badania czynnościowe stosować, badając zdolność utrzymania równowagi

  Demencja, depresja, działania uboczne leków psychoaktywnych czy obniżenie napięcia mięśni posturalnych – to przykładowe czynniki, które wpływają na utratę równowagi. Ocenę zdolności jej utrzymania wspomagają badania czynnościowe, które są uzupełnieniem tradycyjnego podejścia medycznego, opartego na diagnozowaniu chorób. Sprawdź ich zastosowanie.
 • Czy ekstremalna pasja wynika z zaburzeń integracji sensorycznej

  W kwestii zaburzeń integracji sensorycznej wiemy o „poszukiwaczach sensorycznych”. Są to osoby, które potrzebują dużej ilości stymulacji i silnych bodźców do tego, by ich mózg działał w zrównoważony sposób. Te zaburzenia łącza się z trudnością w utrzymaniu skupienia na wykonywanym zadaniu. Czy jednak istnieje możliwość rozwinięcia mózgu „poszukiwacza sensorycznego” w ekstremalnego pasjonata? Czy można wypracować techniki poprawiające koncentrację?
 • Jak działania społeczne mogą pomóc w kształtowaniu popytu na usługi fizjoterapeutyczne

  Specjaliści fizjoterapii z uzdrowiska Wieliczka, ucząc około 3000 dzieci, jak samodzielnie ćwiczyć w domu, jak radzić sobie z alergiami wziewnymi czy chronić się przed smogiem, przyczynili się do ugruntowania świadomości marki przychodni fizjoterapii, w której pracują. Sprawdź, jakie inicjatywy warto podejmować, aby skutecznie wspierały Twój wizerunek.
 • Jak postępować w przypadku wycieku danych z dokumentacji medycznej

  Niezwłoczna reakcja i terminowe zgłoszenie naruszenia to konieczne działania w razie wystąpienia naruszenia ochrony danych osobowych. Procedury dotyczące takich zdarzeń muszą zapewnić odpowiednie tempo postępowania. Jak się na nie przygotować?
 • Jakie wymagania musisz spełnić, zakładając praktykę fizjoterapeutyczną

  W przypadku zakładania fizjoterapeutycznej praktyki zawodowej nie masz obowiązku uzyskania pozytywnej opinii sanepidu. Oświadczasz tylko, że spełniasz wymogi wykonywania działalności leczniczej. Sprawdź, jakie jeszcze warunki bezwzględnie musisz spełnić.
 • Kto jest uprawniony do prowadzenia wizyty fizjoterapeutycznej

  Czy osoba, która kilkanaście lat pracowała jako technik fizjoterapii, w 2017 r. uzyskała tytuł licencjata, a w lipcu 2019 r. tytuł magistra fizjoterapii, może przeprowadzać wizyty fizjoterapeutyczne?
 • Jakie nowe uprawnienia mają fizjoterapeuci w zakresie zlecania wyrobów medycznych

  Proteza uzupełniająca stopę lub proteza ostateczna w obrębie stawu skokowego z kikutem oporowym – to nowe wyroby medyczne, które może zlecać fizjoterapeuta. Sprawdź, jakie jeszcze uprawnienia zyskałeś zgodnie ze zmienionymi przepisami.
 • Podpis złożony rysikiem na tablecie – czy pacjent może tak potwierdzać zabiegi fizjoterapii

  Pacjent potwierdza każdego dnia realizację zabiegów fizjoterapeutycznych przez złożenie podpisu w dokumentacji medycznej. Taki obowiązek wynika z umowy między placówką a NFZ. Czy możesz do tego wykorzystać specjalny tablet z rysikiem, a następnie zapisać dokument w elektronicznej postaci?

Aktualnie przeglądasz

Kwiecień 2020 - Nr 5 (40)
Fizjoterapia funkcjonalna nr 40 4FO0040

Opinie czytelników

wiper-pixel