medycyna pracy

Połączenie badań profilaktycznych z medycyną pracy – najnowsze plany NFZ

NFZ ma plany dotyczące łączenia badań profilaktycznych z badaniami okresowymi w miejscu pracy. Taka integracja może skutecznie zachęcić do wcześniejszego wykrywania chorób. Poznaj szczegóły tych zapowiedzi.

Badanie lekarskie

Szerszy zakres badań POZ. Co się zmieni w rozporządzeniu ministra zdrowia?

Rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych dostępnych dla pacjentów w POZ oraz poszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Czy to krok w kierunku efektywniejszej i bardziej dostępnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków?

Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Zasady wykonywania umów z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną

Pacjenci mają do wyboru leczenie u wielu świadczeniodawców z zakresu POZ, natomiast w przypadku lekarza rodzinnego uprawnienie do leczenia ograniczono do jednego świadczeniodawcy. Wynika to z regulacji prawnych nałożonych przez NFZ, stosowanych do umów z zakresu POZ. Czy realizacja umowy i udzielanie świadczeń z zakresu POZ mogą się odbywać u więcej niż jednego świadczeniodawcy?

lekarz

Naruszenie tajemnicy lekarskiej: jaką karę na podmiot leczniczy może nałożyć NFZ

Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu, buduje zaufanie między pacjentem a lekarzem. Jest to niezbędne w procesie leczniczym Sprawdź, z jakimi konsekwencjami prawnymi może się wiązać naruszenie tajemnicy lekarskiej.

ambulans

Jakiej ocenie NFZ może poddać certyfikat dotyczący transportu sanitarnego

Komisja konkursowa w jednej ze spraw prowadzonych następnie przez WSA w Opolu uznała, że oferent w ofercie oraz w wyjaśnieniach nie potwierdził wystarczająco, że spełniał dodatkowy warunek posiadania certyfikatu w zakresie transportu sanitarnego w dniu złożenia oferty. Sprawdź, jakiej ocenie komisja konkursowa może poddać certyfikat?

kontrakt NFZ

Jak zdobyć kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) stanowi główne źródło dochodów dla wielu placówek medycznych. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku uzyskać taki kontrakt, jakie są zasadnicze plusy i minusy, a także omawiamy formalności związane z zawieraniem takiej umowy.

leczenie

Od 1 maja 16 świadczeń szpitalnych poza limitem

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia dotycząca wykazu świadczeń opieki zdrowotnej, które wymagają odrębnego sposobu finansowania, wejdzie w życie 1 maja. Dowiedz się, co się zmienia.

opieka koordynowana

Zawieranie umów z NFZ na opiekę koordynowaną – o czym trzeba pamiętać?

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje już umowy z podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej chcącymi wprowadzić w swoich placówkach koordynowaną opiekę nad pacjentem. O czym więc należy pamiętać, decydując się na zawarcie umowy na opiekę koordynowaną?

NFZ

Uszczuplenie budżetu NFZ – czym będzie skutkowało dla placówek medycznych  

Przesunięcie finansowania świadczeń medycznych z puli budżetu państwa na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza dla placówek?

Kontrakt NFZ

Czy placówka medyczna może zerwać kontrakt z NFZ

Placówka medyczna, która nie chce albo nie może realizować umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawieranej z NFZ, może tę współpracę zakończyć. Jest to ogólna zasada. Dowiedz się, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlega taka współpraca.