Jakie zabawy dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego stosować w praktyce fizjoterapeuty
W początkowych latach rozwoju dziecka zabawa jest praktycznie równoznaczna z życiem i funkcjonowaniem. Oto zestaw w formie listy, który – jako fizjoterapeuta – możesz wykorzystać w pracy z małymi pacjentami z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. »
Otwarty czy zamknięty łańcuch kinematyczny – analiza porównawcza w odniesieniu do treningu
Program terapii powinien zawierać zestaw ćwiczeń zarówno w otwartym, jak i zamkniętym łańcuchu kinematycznym w odpowiedniej proporcji. Łańcuch kinematyczny jest tak silny, jak silne jest jego najsłabsze ogniwo. Celem fizjoterapii jest więc odnalezienie tego ogniwa i praca nad poprawą jego funkcji. Oto wskazówki, które mogą Ci pomóc w ułożeniu programu ćwiczeń dla pacjenta. »
Taśmy mięśniowo-powięziowe i ich znaczenie w terapii
Dzisiejsza wiedza pozwala nam na poszerzenie horyzontów myślowych odnośnie do funkcjonowania wszystkich układów w naszym organizmie. Już teraz nie widzimy pojedynczych mięśni czy nerwów. Nie traktujemy też bólu miejscowego jako tego, który jest ograniczony wyłącznie do danej struktury. Badania nad powięzią są na coraz wyższym poziomie. Sprawdź, czego się z nich dowiadujemy. »
Czy Foam Roller to dobry sposób na mobilizację powięziową
Czy Twój klient próbował kiedyś zwiększyć mobilność przez ćwiczenia rozciągające i nie widział efektów? Bezskutecznie walczył z usunięciem punktów zapalnych w mięśniach? Rozwiązaniem może być dołączenie do treningu rozciągania tkanek foam rollera. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jakie przynosi efekty. »
Joga w walce ze stresem podczas epidemii – co możesz zalecić pacje ntom
Stres jest nieodłączną częścią psychiki człowieka i jego reakcji obronnych. W momencie zagrożenia, np. w czasie epidemii koronawirusa, następuje szybki wyrzut do krwi adrenaliny. Codzienna praktyka jogi może zmniejszyć poziom odczuwanego stresu i pozwoli na codzienne radzenie sobie z nim. Sprawdź, co możesz zalecić pacjentom. »
Pilates czy siłownia – fizjoterapeutyczna analiza ruchu
W praktyce fizjoterapeutycznej możesz wykorzystać ćwiczenia Pilatesa, które są prozdrowotne, redukują stres, poprawiają elastyczność mięśni. Zdecydowanie lepiej zalecać pacjentom taką formę ruchu niż ćwiczenia w siłowni. Poznaj zalety tej metody. »
Jakie badania czynnościowe stosować, badając zdolność utrzymania równowagi
Demencja, depresja, działania uboczne leków psychoaktywnych czy obniżenie napięcia mięśni posturalnych – to przykładowe czynniki, które wpływają na utratę równowagi. Ocenę zdolności jej utrzymania wspomagają badania czynnościowe, które są uzupełnieniem tradycyjnego podejścia medycznego, opartego na diagnozowaniu chorób. Sprawdź ich zastosowanie. »
Jak leczyć zespół cieśni kanału nadgarstka u kobiet w ciąży
W ciąży najważniejsze jest zapewnienie komfortu pacjentce i zniesienie dolegliwości bólowych. Dlatego jeśli sytuacja nie zagraża stałemu uszkodzeniu nerwu pośrodkowego, w przypadku cieśni nadgarstka warto wdrożyć leczenie zachowawcze. Po porodzie u większości kobiet dolegliwości zmniejszają się lub zupełnie znikają. Jednak zdarza się, że u części z nich objawy mogą się utrzymywać nawet do 3 lat po rozwiązaniu. Oto propozycja postępowania z pacjentką. »
Zespół trzaskającego biodra – jakie leczenie może być skuteczne
Zespół trzaskającego biodra charakteryzuje się przeskakiwaniem w stawie biodrowym, które może być słyszalne albo jedynie wyczuwalne przez pacjenta. Wywołany jest ruchem odbywającym się w stawie. To częsta dolegliwość, której czasem może towarzyszyć ból lub blokowanie w biodrze. Jak możesz pomóc pacjentowi? »
Jak pracować z dysfunkcją lewego stawu krzyżowo-biodrowego zgodnie z metodą Vojty
Do gabinetu trafił pacjent z problemem bólowym zlokalizowanym w okolicy lewego stawu krzyżowo-biodrowego z promieniowaniem bólu do górnej części pośladka. Dolegliwości bólowe nasilały się podczas długotrwałej pozycji siedzącej. Jak pracować z takim pacjentem? »
Najnowszy numer
Nr 10 (45) - Wrzesień 2020
