dyżur medyczny, dyżur medyczny pielęgniarki

Za dyżur medyczny przysługuje czas wolny lub wynagrodzenie

Część pracowników placówki medycznej może być zobowiązana do pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych. Sposób rozliczania czasu pracy w tej sytuacji zależy od rodzaju umowy łączącej pracownika z pracodawcą. Sprawdź, jak rozliczać dyżury medyczne.

Lekarze

Jak przeprowadzać konkursy na stanowiska kierownicze w SPZOZ

Przepisy nakazują, aby w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami przeprowadzać konkurs na niektóre kluczowe stanowiska. Sprawdź aktualne zasady przeprowadzania takich konkursów.

agresywny pacjent

Jak się bronić przed agresją pacjentów

Wobec narastającej agresji i często bardzo roszczeniowej postawy pacjentów sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego. Sprawdź, jaka ochrona Ci przysługuje.

M. Feldman

Michał Feldman: Dbamy o zdrowie psychiczne medyków

W procesie diagnostyki i leczenia chorób o podłożu psychicznym istotna jest znajomość światowych trendów medycznych i lokalnych zjawisk społecznych. Rozmowa z dr. Michałem Feldmanem, dyrektorem w NZOZ Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

Praca zespołowa

Praca zespołowa – jak korzystać z jej zalet w placówce medycznej

Pojęcie pracy zespołowej święci triumfy w naukach o zarządzaniu. Różnorodność oferty szkoleniowej związanej z budowaniem zespołów, rozpoznawaniem własnej roli zespołowej świadczy o sporym zainteresowaniu tą tematyką. Czym jest praca zespołowa i dlaczego taki właśnie rodzaj pracy ma przewagę nad pracą indywidualną?

Księgowa

Nowa siatka płac od lipca 2022 r.: jakie przepisy obowiązują głównego księgowego w SPZOZ

Czy głównego księgowego zatrudnionego w SPZOZ będącego osobą prawną oraz jednostką samorządu terytorialnego utworzonego przez gminę miejską obowiązuje „ustawa kominowa” w świetle nowej siatki płac od 1 lipca?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy – co musi się w nim znaleźć

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej obliguje prowadzącego placówkę lub osobę upoważnioną do sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Sprawdź, komu musisz wystawić takie świadectwo, w jakim terminie i jak prostować w nim ewentualne błędy.

kandydatka

Pracownicy i kandydaci do pracy w placówce medycznej – jak pobierać od nich dane osobowe

Dość istotna kwestią jest to, kiedy należy przyjąć zaświadczenie lub inny dokument zewnętrzny, a kiedy wystarczy oświadczenie od pracownika lub kandydata do pracy? Poznaj różne przypadki związane z pozyskiwaniem danych osobowych od pracownika lub kandydata do zatrudnienia.

Dyrektor szpitala

Lista menedżerów. Co w zakresie wymagań na kierowników zmieni ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

W nowym stanie prawnym wybór kierownika podmiotu leczniczego będzie ograniczony do osób z listy menedżerów. Sprawdź, jakie zmiany dotyczące powoływania kierowników szpitali zakłada projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

lekarz

Jak ma postąpić podmiot leczniczy, gdy dojdzie do protestu pracowników medycznych

Brak zapewnienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych odpowiedniego personelu medycznego może stanowić naruszenie zbiorowych praw pacjenta. Sprawdź, jak sobie poradzić, gdy w podmiocie leczniczym dojdzie do protestu bądź masowego wypowiadania klauzul opt-out.