Czy można ujawnić fakt przyjęcia pacjenta policji

Podczas dyżuru w szpitalu przyszedł do lekarza na izbę przyjęć policjant i zapytał się, czy pewien pacjent został przyjęty do placówki. Czy lekarz może udzielić takich informacji?

15 lipca 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, którą dodano do tej ustawy art. 28a ust. 2. Zgodnie z nim: „Podmiot wykonujący działalność leczniczą udziela, na żądanie Policji, informacji o fakcie przyjęcia osoby zaginionej w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji”. Nie budzi wątpliwości, że na podstawie tego przepisu każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą (a więc m.in. każdy szpital, przychodnia i praktyka lekarska) ma obowiązek udzielić informacji o przyjęciu (hospitalizacji, wizycie, poradzie ambulatoryjnej) udzielonej osobie zaginionej. W związku z tym policja ma prawo pytać o udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom zaginionym.

W opisanej sytuacji lekarz powinien przede wszystkim ustalić czy osoba, o którą pyta policjant, jest osobą zaginioną. Dalsze jego zachowanie powinno zależeć od tej odpowiedzi. Jeżeli policjant:

  1. potwierdziłaby, że ta osoba jest osobą zaginioną, to lekarz powinien pomóc policjantowi i ustalić, czy ta osoba była hospitalizowana,
  2. zaprzeczyłby, że ta osoba jest osobą zaginioną, to lekarz powinien odmówić udzielenia informacji ze względu na tajemnicę lekarską.
Autor: Radosław Tymiński prawa lekarza, dokumentacja medyczna
Słowa kluczowe:
pacjentpolicja

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy