Jakie nowości pokazano podczas II edycji Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo

Dodano: 19 kwietnia 2019
Jakie nowości pokazano podczas II edycji Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo

Specjalistyczny sprzęt i urządzenia do diagnostyki, rehabilitacji medycznej i profilaktyki zaprezentowało ponad 60 wystawców podczas Targów REHexpo w Expo Silesia. Magazyn „Fizjoterapia Funkcjonalna w praktyce” objął patronat medialny nad wydarzeniem. Dowiedz się, jakie obecnie nowości rynkowe mogą zainteresować fizjoterapeutów.

Jakie nowości pokazano podczas II edycji Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo

Wśród nowości znajdowały się między innymi:

 • roboty i nowoczesne technologie: EGZOTech Sp. z o.o., KOORDYNACJA Mariusz Strzecha, MEDIQULIS;

 • sprzęt do fizykoterapii: Meden- Inmed Sp. z o.o., BTL Polska, Astar Sp. z o.o sp.k;

 • pomoce dla niepełnosprawnych: Warsztat Ślusarsko- Mechniczny Julianna Okrutna, CEBRON Sp. z o.o., GTM- MOBIL M-T T. Walisiewicz Sp. k., e- voolt;

 • oprogramowanie: RehaCom firmy Alta Sp. z o.o., Medfile firmy BioStat Sp. z o.o., Versum Sp. z o.o, Booksy International Sp. z o.o.;

 • sprzęt i przybory do rehabilitacji: Aktiv & Vital Zdrowe Plecy, TB Polska Sp. z o.o., Salveo Medical Devices Sp. z o.o., Aplimedica s.c.;

 • komory hiperbaryczne: OMNIOXY, OMEGA-3 Jerzy Trojanek, OVIDA Sp. z o.o.;

 • aparaty ultrasonograficzne: Sonomedical Sp. z o.o. Sp. k., Sonolife Sp. z o.o.;

 • profilaktyka: KAPS Sp. z o.o., Eximp Sp. j.

Podczas tragów Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach zaprezentował na swoim stoisku prototypy gier rehabilitacyjnych z wykorzystaniem środowiska wirtualnego lub rozszerzonego. Natomiast Politechnika Poznańska Katedra Podstaw Konstrukcji zaprezentowała zestaw modyfikacyjny układu napędu do hybrydowego elektryczno-ręcznego do wózka inwalidzkiego. Swoje usługi w zakresie doradztwa po wypadkach komunikacyjnych dotyczące bezpłatnej prywatnej rehabilitacji przedstawiła firma Vox Veritas Rehabilitacja.

Targi odwiedziło ponad 1200 zwiedzających z całej Polski. Dominowała kadra zarządzająca placówkami rehabilitacyjnymi, fizjoterapeuci oraz inżynierowie związani z biomedycyną i robotyką, czyli dziedzinami, które kształtują przyszłość nowoczesnej fizjoterapii w naszym kraju.

Podczas REHexpo odbyła się, doskonała pod względem merytorycznymOgólnopolska konferencja popularno-naukowa pt. „Symbioza Fizjoterapii, Medycyny i Inżynierii Biomedycznej czyli współpraca fizjoterapeuty, lekarza, inżyniera szansą na jakość, rozwój i naukę”, której organizatorami byli Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i Expo Silesia, a współorganizatorami Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Konferencja zgromadziła wybitne grono profesorów i specjalistów z branży fizjoterapii i inżynierii biomedycznej, które zaprezentowało interesujące wyniki badań prac naukowych oraz przedstawiło projekty i nowości technologiczne.

Nie zabrakło specjalistycznych warsztatów, spotkań, pokazów oraz konsultacji. Między innymi Krajowa Izba Fizjoterapeutów zorganizowała spotkanie informacyjne dla fizjoterapeutów z Sosnowca i województwa śląskiego. Tematem spotkania była nowelizacja ustawy o działalności leczniczej i zmiana przepisów rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Firma MEDIQUALIS zorganizowała tematyczne warsztaty: „Wsparcie w Diagnostyce i Terapii w Fizjoterapii Ogólnej oraz Dna Miednicy z użyciem Technologii Bezprzewodowej". Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Protetyki i Ortotyki ISPO Polska poprowadziłowykład „Wzorce chodu u pacjentów z dysfunkcjami neurologicznymi. Skan bezpośredni ciała człowieka oraz projektowanie 3D w ortotyce kończyn dolnych stosowanej u pacjentów z zaburzeniami chodu”, a firma TB Polskaprezentację „Trening Funkcjonalny wg konceptu Thera Band® Academy” i „Wprowadzenie do metody Vitality Flossing”.

Na uroczyste otwarcie targów przybyli znakomicie goście:

 • dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów

 • prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii

 • prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki, Prorektor ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

 • dr hab. n. med. Jacek Durmała, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji

 • Jan Wroński, Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON

 • prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach

 • prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel, Dyrektor Instytutu Informatyki Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

 • Mateusz Kruk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowca

 • Elżbieta Niewiara, Dyrektor ZUS Oddział w Sosnowcu

 • dr n. med. Roman Kostur, Konsultant Wojewódzki Województwa Śląskiego w Dziedzinie Fizjoterapii

 • dr hab. n. k. f. Andrzej Myśliwiec prof. nadzw. AWF, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

 • mgr Damian Sikora, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Oddział Śląski

Istotną kwestią dla zwiedzających wystawę była możliwość skorzystania z konsultacji i bezpłatnych badań, nad którymi pieczę sprawowały projekt Post Factum i Fundacja na rzecz Zdrowia Psychicznego i Aktywności Społecznej „Przystań”. Natomiast firma KOORDYNACJA Mariusz Strzecha zapraszała na nieodpłatne badania komputerowej diagnostyki stóp oraz chodu. W ramach doradztwa pojawił się Instytut Transportu Samochodowego oferujący konsultacje w zakresie transportu indywidualnego i zbiorowego osób z niepełnosprawnościami.

Podczas targów odbył się także konkurs na najlepsze produkty prezentowane przez wystawców na Targach Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo 2019. Firmy biorące udział w targach miały możliwość zgłoszenia prezentowanych na stoiskach produktów i usług do konkursu o Medal Expo Silesia. Komisja Konkursowa Medalem uhonorowała Politechnikę Poznańską, Katedrę Podstaw Konstrukcji za zestaw modyfikacyjny układu napędu do hybrydowego elektryczno-ręcznego do wózka inwalidzkiego. Przyznano również 2 wyróżnienia: firmie KOORDYNACJA Mariusz Strzecha za K-FORCE – mobilny system diagnostyki i treningu siły, ruchu i równowagi oraz OMEGA-3 Jerzy Trojanek za komorę hiperbaryczną. Firmie Salveo Medical Devices Sp. z o.o. wręczono wyróżnienie za efektowny sposób prezentacji podczas Targów.

O dobrej jakości targów świadczy liczne grono partnerów, instytucji branżowych, uczelni wyższych i mediów, którzy wspierali ich rozwój oraz dbali o aspekt merytoryczny tegorocznej edycji wydarzenia.

Słowa kluczowe:
fizjoterapiatargi

Najnowszy numer

Nr 10 (45) - Wrzesień 2020

Fizjoterapia funkcjonalna nr 45 4FO0045

Jak pracować z dzieckiem z płodowym zespołem alkoholowym

Dostępny w wersji elektronicznej