Prawo ochrony zdrowia powinno być prostsze

Problemy legislacji w ochronie zdrowia powtarzają się. Jednym z nich jest brak konsultacji i oceny skutków wprowadzanych regulacji, także po ich wejściu w życie. Potrzebne są także dobre narzędzia ułatwiające stosowanie prawa. Czy nowo powstały zespół rozwiąże te problemy?

Minister zdrowia powołał zespół do spraw wdrożenia rozwiązań w zakresie uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej. Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych, które odpowiedzą na problemy zidentyfikowane w raporcie dotyczącym możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej. Przewodniczącym został Jakub Adamski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia. W skład zespołu weszli również Tomasz Pęcherz, Karol Kolankiewicz, Piotr Kulik oraz Leszek Kubicz. Zespół będzie zobowiązany do przedkładania co kwartał ministrowi zdrowia sprawozdania z prowadzonej działalności. Pierwsze efekty prac zespołu poznamy dopiero w nowym roku.

Bezpieczeństwo pacjenta i odpowiedzialność za pacjenta to jeden z ważnych aspektów prawnych, które interesują szpitale. Obecnie toczą się prace dotyczące uregulowania działalności komisji do spraw zdarzeń medycznych, a także dotyczące dokumentacji medycznej, czy utworzenia nowego funduszu związanego z odszkodowaniami za NOP.

Jeśli prawo nie będzie opracowywane przy pomocy kancelarii prawnych, nie będzie w pełni efektywne. Obecnie projekty ustaw, przechodząc przez cały etap legislacji, są sprawdzane pod względem prawnym zarówno przez biura prawne ministerstwa, jak i parlamentu i prezydenta, ale brak jest sprawdzenia efektów działania ustawy już po jej wejściu w życie, po roku, dwóch czy pięciu latach jej funkcjonowania. Dobre zarządzanie to dobre narzędzia, a w Polsce produkujemy wiele aktów prawnych. Na przykład w jednym kwartale 2017 roku powstało ich aż 8 tysięcy. Bez cyfryzacji prawa i automatyzacji tych procesów trudno przestrzegać prawa. Legalizm wyczerpał możliwości dalszego działania. Należy zwrócić uwagę na trzy elementy prawa: goverance, risk managament oraz compliance, czyli nowoczesne narzędzie zarządzania zgodnością. Akt prawny musi być inteligentny, a inteligentny akt prawny podaje także mierniki ilościowe i jakościowe, podaje szacunki dotyczące skutków jego wprowadzania. Akt prawny inteligentny przenosi cele w rezultaty mierzalne. Cyfryzacja jest ułatwieniem w zarządzaniu. Przeszkodą w ich korzystaniu jest bariera mentalna, a nie finansowa. Ważne, by akty prawne były jak najprostsze, a wiele szczegółowych rozwiązań powinno być zawartych w rozporządzeniach do ustaw.

Mam nadzieję, że te uwagi dostrzeże powołany zespół i wykorzysta je w praktyce w swojej pracy dla dobra nas wszystkich.

Autor: Greta Kanownik
Słowa kluczowe:
ochrona zdrowia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy