Epidemia

System zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych: nowe zasady

Szpitale mają nowy obowiązek: muszą co miesiąc składać raporty miesięczne o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala. Zmiany wprowadziły zmienione przepisy rozporządzenia w zakresie raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala oraz terminów przekazywania ich państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

Legioneloza – procedura

Legioneloza: jak chronić zdrowie publiczne i zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe – procedura

Legioneloza stanowi w ostatnich dniach istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Poznaj procedurę, która dostarcza wytycznych dotyczących rozpoznawania, zgłaszania i zapobiegania legionelozie.

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – co się zmieni 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nastąpią znaczne zmiany w przepisach dotyczących rozwiązań związanych z tym stanem. Sprawdź, jakie obostrzenia będą zniesione, jakie zmiany dotyczą obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i które przepisy z okresu epidemii COVID-19 stracą ważność.

maseczki ochronne

Od maja bez maseczek w aptekach

Założenia do rozporządzenia covidowego zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów przewidują przedłużenie obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów do 30 czerwca 2023 r. oraz zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach.

Fundusz Medyczny

Ustawa o Funduszu Medycznym: co się zmienia

Zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych oraz wsparcie działań profilaktycznych i towarzyszących im działań edukacyjnych, a także promocyjnych zakłada nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym.

Profilaktyka grypy

Rola placówek medycznych w profilaktyce grypy

Grypa jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego wywołaną infekcją wirusem grypy. Jest bardzo zaraźliwa i co sezon przyczynia się do wywołania epidemii. Jakie działania edukacyjne mogą podejmować kierownicy placówek medycznych i personel medyczny?

Choroba zakaźna

Co wpisać w formularzu zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych do sanepidu

Jak wypełniać formularz ZLK-1 służący do zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych? Co trzeba koniecznie w nim wpisać, a jakie dane można pominąć?

Szczepienie

Procedura zgłaszania i korygowania NOP-ów – przedłużenie dotychczasowych zasad

Do końca roku 2023 przewidziano możliwość kontynuowania obecnego sposobu zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz korygowania tego zgłoszenia. W związku z tym przypominamy, jak wygląda dotychczasowa procedura.

dzieci

Karty szczepień dla dzieci z Ukrainy: czy należy je zakładać

Czy dzieci muszą być szczepione zgodnie z polskim kalendarzem szczepień i co w przypadku gdy nie mają dokumentacji potwierdzającej, że były szczepione? Czy musimy wydawać karty szczepień dzieciom szczepionym w Polsce, jeśli nie mają ukraińskich? W jaki sposób możemy udokumentować szczepienia?

Sterylizacja narzędzi

Co powinna zawierać procedura chroniąca przed zakażeniami

Niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego, naruszenie norm higieny przez personel to główne zaniedbania prowadzące do zakażeń. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Sprawdź, jak opracować tę procedurę.