Odpady medyczne

NIK zbadał problem zakaźnych odpadów medycznych

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła szczegółową kontrolę mającą na celu ocenę, czy proces zarządzania zakaźnymi odpadami medycznymi w szpitalach był zgodny z obowiązującymi przepisami. Kontrola skupiała się na kluczowych aspektach takich jak magazynowanie, odbiór, transport i zagospodarowanie wytworzonych odpadów. W ramach tej procedury dokładnie przeanalizowano działania 13 szpitali. Oto szczegóły.

Tekltura

Zarządzanie odpadami papierowymi i tekturowymi w przychodni

W trakcie działalności placówki medycznej mogą wystąpić sytuacje związane z obecnością odpadów z papieru i tektury. Zastanów się, czy należy zaangażować pracowników rejestracji, czy zwrócić się do innych osób o pomoc w usunięciu takich odpadów.

odpady w placówce medycznej

Ręczniki papierowe w placówce medycznej. Jako jakie odpady je klasyfikować?

Prowadzenie gabinetu medycznego często wiąże się z powstawaniem różnego rodzaju odpadów, w tym również odpadów medycznych. Poprawna klasyfikacja tych odpadów ma ogromne znaczenie, szczególnie dla placówek generujących ich duże ilości. Wybór właściwej kategorii odpadów wpływa na późniejsze etapy gromadzenia i utylizacji, co z kolei może mieć wpływ na koszty związane z ich usuwaniem.

redukcja odpadów medycznych

Zrównoważone praktyki w sektorze opieki zdrowotnej: redukcja odpadów medycznych i ochrona środowiska naturalnego

Istnieje pewna gama sprzętów medycznych, które po odpowiednim przygotowaniu mogą znaleźć drugie życie. Kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy i jak długo narzędzie będzie mogło być poddane ponownemu użytkowaniu, jest sposób, w jaki zostało ono zaprojektowane. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych może prowadzić nie tylko do redukcji odpadów medycznych, lecz także do zmniejszenia kosztów i zasobów potrzebnych do produkcji.

odbiór odpadów medycznych

Utylizacja odpadów: kiedy fizjoterapeuta musi podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych

Czy fizjoterapeuta musi podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych, jeśli wykonuje jedynie terapię manualną i udziela konsultacji? Jedyne odpady w gabinecie to podkłady jednorazowe.

sprawozdanie o wytwarzanych odpadach w BDO

Kiedy informować o wytworzonych odpadach – sprawdź najbliższe terminy składania dokumentów

Placówki medyczne, w których wytwarzane są odpady medyczne, muszą wywiązywać się z obowiązku ich właściwego zagospodarowania. Muszą m.in. złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi do 15 marca. Sprawdź!

odpady

Sprawozdanie o odpadach wytworzonych w szpitalu

Do kiedy szpital musi złożyć sprawozdanie BDO? Czy konieczne jest złożenie/wypisanie pełnomocnictwa do składania sprawozdawczości podpisane przez osobę umocowaną – tj. dyrektora naczelnego szpitala? Czy sprawozdanie powinno zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym? Jakie dane są potrzebne do złożenia sprawozdania?

odpady medyczne

Kiedy musisz wypełniać kartę ewidencji odpadów

Wytwórca odpadów medycznych jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie albo pozwolenia zintegrowanego. Czy oprócz wystawienia kart przekazania odpadów ma też obowiązek wypełniania kart ewidencji?

raport do kobize

Jak przygotować raport do KOBiZE

Jeśli korzystasz ze środowiska i Twoja działalność powoduje emisję gazów i pyłów do powietrza, masz obowiązek - niezależnie od wielkości, rodzaju prowadzonej działalności, czy stopnia szkodliwości dla środowiska – składać raporty do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawdź, dlaczego musisz o tym pamiętać.

odpady medyczne

Jako jaki odpad zaklasyfikować pieluchomajtki

Działalność placówek leczniczych nieodzownie wiąże się z powstawaniem odpadów medycznych. Wśród nich znaczną część stanowią tzw. absorpcyjne materiały higieniczne, takie jak pieluchomajtki, podpaski, wkładki higieniczne. Sprawdź, jak klasyfikować te odpady.