gospodarka odpadamy, kary pieniężne, odpowiedzialność

Co Ci grozi za niewłaściwe gospodarowanie odpadami

D ziałalność placówek medycznych powoduje powstawanie odpadów, dlatego powinieneś mieć świadomość, że musisz planować i prowadzić działania w taki sposób, by – tam, gdzie to możliwe - zapobiegać powstawaniu odpadów, ograniczać ich ilość i negatywne oddziaływanie na ludzi oraz środowisko. Sprawdź, jak nie narazić się na sankcje karne ze strony służb sanitarnych w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z odpadami.

unieszkodliwianie odpadów, gospodarka odpadami, placówka medyczna

Jak właściwie unieszkodliwiać odpady

Prawidłowa gospodarka odpadami jest niezwykle ważnym zadaniem w kontekście ilości i rożnych rodzajów produkowanych odpadów. Wymaga otwartości i świadomości problemów wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z odpadami, zwłaszcza tymi niebezpiecznymi. Sprawdź, jak organizować ten proces, a by nie narazić się na kary podczas kontroli służb sanitarno-epidemiologicznych i ochrony środo wiska.

  Jak dokumentować obrót odpadów medycznych

Jak dokumentować obrót odpadów medycznych

Jeżeli wykonujesz działalność związaną z wytworzeniem odpadów medycznych, twoim zadaniem - jako wytwórcy - jest zadbanie o ich prawidłową utylizację. Sprawdź, jak zgodnie z przepisami właściwie postępować z odpadami medycznymi w gabinecie, przychodni czy innej placówce medycznej.

  Jakich dokumentów wymagać od spalarni odpadów

Jakich dokumentów wymagać od spalarni odpadów

Wywarzając odpady medyczne, jeste ś zobligowany do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Do tego celu stosujesz karty przekazania i karty ewidencji. Jako wytwórca zakaźnych odpadów medycznych, oprócz tych potwierdzeń, masz możliwość uzyskania od spalarni, która unieszkodliwia nasze odpady, dokumentu potwierdzającego utylizację ( DPU) . Sprawdź, przed czym zabezpiecza Cię ten dokument.

29657dab7797dfcf59b4e4505e12ede9b086921e-xlarge

Gospodarowanie odpadami medycznymi – sprawdź, co się zmienia

Worki na odpady medyczne nie muszą już być nieprzezroczyste, ale musisz je oznaczać datą i godziną rozpoczęcia użytkowania, godziną zamknięcia oraz nazwą wytwórcy odpadów medycznych. To jedna ze zmian, którą wprowadziły nowe przepisy. Musisz się do nich dostosować najpóźniej do maja 2019 roku.

postępowanie z odpadami medycznymi

Ułatwienia w postępowaniu z odpadami medycznymi dla małych placówek medycznych

Ustawa o odpadach z 2013 roku doprecyzowuje sposób postępowania z odpadami medycznymi w zakresie ich unieszkodliwiania. Zapisy te mają się przyczynić do wyeliminowania stwarzanych przez takie odpady zagrożeń, zneutralizować ich zakaźne oddziaływanie na ludzi i środowisko.

butelki po kroplówkach a odpady komunalne

Butelek po kroplówkach nie można przypisać do grupy odpadów komunalnych

Generalną zasadą przy klasyfikacji odpadów jest przyporządkowanie ich do określonej grupy w zależności od źródła ich powstawania. Odpady medyczne, zgodnie z ustawową definicją, to odpady powstające w  związku  z  udzielaniem  świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i  doświadczeń  naukowych  w  zakresie medycyny.

  Zmiany w sposobie postępowania z odpadami medycznymi

Zmiany w sposobie postępowania z odpadami medycznymi

W nowym rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi zaproponowano m.in. rezygnację z wymogu nieprzezroczystości worków do zbierania odpadów medycznych w miejscu ich powstawania.

Niebezpieczne odpady

NIK: Niebezpieczne odpady muszą być spalane

System utylizacji odpadów medycznych, zwłaszcza tych najgroźniejszych dla zdrowia ludzi i środowiska, jest daleki od poprawności. Zagrożenia związane są m.in. ze sposobem unieszkodliwiania odpadów, ich składowaniem i transportem, segregacją i ewidencjonowaniem odpadów.

iso ochrona środowiska

Co się zmieni w systemie zarządzania środowiskiem

Najpóźniej do października 2018 roku placówki medyczne mające wdrożony i certyfikowany system wg ISO 14001:2004 będą zobligowane do dostosowania go do nowych wymagań stawianych przez normę ISO 14001:2015.