Czy parki sportowe mogą pomóc w utrzymaniu dobrej sprawności fizycznej osób starszych
Starzenie się jest procesem fizjologicznym, jednak zmiany, które zachodzą w organizmie w zaawansowanym wieku, niejednokrotnie mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania. Potrzebne jest zatem wdrożenie środków, które pomogłyby poprawić sprawność osób starszych i co za tym idzie zapobiec przykrym konsekwencjom procesu starzenia się. Jedną z możliwości zadbania o swoją kondycję i ogólną sprawność jest korzystanie z tzw. siłowni zewnętrznych. »
Stabilizować czy ruszać – jak traktować kręgosłup w treningu
Kręgosłup to jedna z ważniejszych części szkieletu osiowego człowieka. W świecie treningu często mówi się wyłącznie o jego stabilizowaniu, zapominając o niezwykle istotnym dla niego ruchu. Dowiedz się, kiedy ruszać, a kiedy stabilizować kręgosłup i jakie korzyści niosą za sobą dwie praktyki. »
Jak doskonalić sztukę progresji i regresji w treningu
Trenerom znane są przysiady, martwe ciągi, wyciskania, przyciągania. Nie gorzej radzą sobie z progresją bazowych ćwiczeń, jednak problemy zaczynają się w momencie, gdy podopieczny nie ma wystarczających kompetencji ruchowych, by poradzić sobie nawet z tą podstawową wersją. Dowiedz się, jak nauczać klientów wzorców pojawiających się w treningu. »
Haluksy u biegacza - jaki problem mogą wywoływać
Ból kolana niejedno ma imię. Wyróżnić można kilka lokalizacji ogniska dolegliwości bólowych i na bazie testów klinicznych czy funkcjonalnych wydać hipotetyczną diagnozę. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to jedna z najczęstszych jednostek dotykająca przede wszystkim biegaczy. Dotarcie do pierwotnej przyczyny problemu nie zawsze jest jednak takie oczywiste. Dowiedz się, dlaczego to haluks może powodować ten uraz. »
Testy funkcjonalne, które powinien znać każdy trener i terapeuta
Nie każda osoba trafiająca do gabinetu, czy na salę ćwiczeń, musi być pacjentem. Często są to osoby względnie zdrowe, nie zgłaszające dolegliwości bólowych, jednak z deficytami w aparacie ruchu, nad którymi warto pracować, by do takiej ewentualności nie dopuścić. Poznaj kilka testów, które dadzą Ci wskazówki, jak pracować z Twoim podopiecznym. »
Dlaczego warto stosować odważniki kulowe w treningu z klientem/pacjentem
Jednym z narzędzi treningowych, z których możemy skorzystać, planując trening z naszym pacjentem czy klientem są - popularne w ostatnich czasach - odważniki kulowe (kettlebels). Znajdują one zastosowanie zarówno u sportowca, jak i u amatora. Są też odpowiednie dla osoby początkującej i zaawansowanej. Poznaj podstawowe ruchy z użyciem odważników, a także ich zastosowanie. »
Praca na wzorcach ruchowych jako fundament skutecznej rehabilitacji
Pracując z pacjentem, wykonaj kilka testów funkcjonalnych, które pokażą, na jakim poziomie ruchowym jest. Wprowadzenie kilku dodatkowych ćwiczeń w podstawowych wzorcach ruchowych może poprawić funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym. Co warto włączyć do programu rehabilitacji? »
Jak uczyć wzorców ruchu – poznaj fundamenty jednostki treningowej
W dzisiejszych czasach większość populacji narażona jest na pracę siedzącą i brak ruchu. Niestety, przez brak świadomości swojego ciała, jego słabych stron (ograniczeń ruchomości, zaburzeń stabilności) często zdarza się, że pacjenci/klienci trenujący bez opieki źle wykonują ćwiczenia i pogłębiają swoje dysfunkcje ruchu, przez co w konsekwencji narażają się na dolegliwości bólowe. Jak im pomóc w nauce właściwych wzorców ruchowych i nabywaniu świadomości swojego ciała przez ruch? »
Współpraca fizjoterapeuty i trenera - o czym warto pamiętać
Trenerzy przygotowania motorycznego współpracują z zawodnikami na poziomie zawodowym i amatorskim. Nie wyobrażają sobie przy tym swojej pracy bez wsparcia ze strony fizjoterapeuty. O czym powinien pamiętać fizjoterapeuta podczas pracy ze sportowcem? Jaką rolę w procesie powrotu do kontuzji odgrywa trener? Co warto zrobić, aby efekt terapii utrzymał się jak najdłużej? »
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 10 (45) - Wrzesień 2020
