Poznaj innowacyjne sposoby finansowania małych i średnich klinik   

Adaptacja nowych technologii oraz rozszerzenie działalności placówek, gwarantujących łatwy dostęp do opieki medycznej dla ciągle rosnącej liczby pacjentów, to główne cele sektora medycznego. Mimo dużego zapotrzebowania na małe i średnie kliniki oraz ich kluczowej roli w całym systemie zdrowotnym, placówki te nieustannie borykają się z problemem ograniczonych możliwości finansowania ich rozwoju. Odpowiedzią na to wyzwanie mogą być łatwo dostępne środki, które będzie można pozyskać poprzez platformy typu marketplace, także w sektorze ochrony zdrowia.

Dynamiczny rozwój medycyny i rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi oraz opiekę medyczną zdecydowanie sprzyjają powstawaniu nowych klinik i serwisów internetowych, zorientowanych na ułatwieniu komunikacji pomiędzy pacjentami a specjalistami. Kierując się przede wszystkim dobrem pacjenta, efektywne działanie nieustannie wymaga nakładów finansowych, niezbędnych do uzyskania dostępu do najnowszych technologii, metod leczenia i specjalistycznej aparatury. Choć znaczenie sektora opieki zdrowotnej niewątpliwie odgrywa ogromną rolę w życiu społeczeństwa, wciąż napotyka on równie duże trudności w pozyskaniu środków na rozwój, co małe i średnie przedsiębiorstwa z innych branż. W rezultacie same placówki, jak i ich pacjenci, narażeni są na długi czas oczekiwania i wysokie koszty leczenia.

Bankowość nie nadąża

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią aż 90% globalnego rynku, jednocześnie zatrudniając 50% światowej populacji osób pracujących. Pomimo tak znaczącego udziału w rynku i dynamicznego rozwoju, ponad 40% MSP napotyka problemy z otrzymaniem finansowania jakiego wymaga ich dalszy rozwój. W tym miejscu tradycyjna bankowość nie nadąża za wyzwaniami, a jej miejsce wypełniają nowe modele finansowania oparte o zaawansowane technologie, jak choćby embedded finance (usługi finansowe wbudowane w platformy). Rozwiązania kredytowe proponowane przez banki nie są w stanie realnie odpowiedzieć na potrzeby właścicieli MSP, ponieważ ci, mimo odnotowywania dobrych wyników, nie spełniają ich sztywnych i przestarzałych metod ewaluacji zdolności kredytowej. Odpowiedzią na ten problem jest implementacja nowych metod oceny wiarygodności kredytowej, która bierze pod uwagę charakter konkretnej działalności. Inaczej przecież wyglądają przepływy finansowe, marże, terminy płatności i wartości zamówień w klinikach, a inaczej w restauracjach czy salonach kosmetycznych. Dlatego właśnie pojawiają się rozwiązania jak które pozwalają na uzyskanie finansowanie od ręki w tym systemie bądź narzędziu internetowym, z którego akurat korzysta dana placówka.

Można szybciej

Droga, jaką musi przejść kredytobiorca, chcący pozyskać środki od banku zazwyczaj jest kręta i wyboista. Niezliczone ilości formularzy i dokumentów, długie godziny poświęcone na złożenie wniosku, niekiedy przeradzające się w miesiące oczekiwania na ostateczną decyzję, znacząco hamują rozwój, ograniczając perspektywy rozwoju małych i średnich firm. A te muszą działać bardzo szybko, na bieżąco odpowiadając na potrzeby rynku i swoich odbiorców. Niestety trud ten jest rzadko wynagradzany pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Dlatego szybki, łatwy i intuicyjny dostęp do finansowania inwestycji, skracając do minimum odległość między firmą a pieniędzmi na jej dalszą ekspansję.

Nowoczesna analityka

Dzięki ocenie kredytowej opierającej się na automatycznej analizie danych transakcyjnych pochodzących z platformy sprzedażowej czy rezerwacyjnej, na której osadzona jest działalność firmy, można niemalże natychmiast zweryfikować zdolność kredytową jaką wykazuje dany podmiot. W przeciwieństwie do modelu oceny stosowanego przez banki wbudowane platformy finansowe posiadają dostęp do realnych wyników sprzedażowych oraz analizują szereg zewnętrznych danych, które nie są brane pod uwagę w przypadku tradycyjnego procesu oceny ryzyka. Dzięki temu zwiększa się szansa na uzyskanie finansowania przez poszczególne firmy - w tym kliniki i placówki medyczne. Przyspiesza też proces, który pozwala ich właścicielom otrzymanie finansowania nawet do 100.000 PLN w zaledwie 48 godzin od złożenia wniosku.

Realny wpływ na dobro pacjentów

Łatwość w pozyskaniu przez placówki lecznicze środków finansowych pozwalających im na zakup nowego sprzętu, materiałów, pozyskanie nowych klientów czy dokształcanie kadry ma bezpośrednie przełożenie na poprawę warunków leczenia pacjentów oraz poprawę wyników finansowych tych placówek. Kliniki, które przez ograniczenia systemu bankowego skazane byłyby na długoletnie oszczędzanie w celu przeprowadzenia inwestycji często nie były w stanie szybko reagować na potrzeby pacjentów. Nowe, bardziej efektywne urządzenia czy dostępność szerokiego wachlarza dobrze wykwalifikowanych specjalistów daje możliwość zmniejszenia czasu oczekiwania na wizytę przy jednoczesnym zagwarantowaniu konkurencyjnej ceny, jaką pacjent ponosi za badania, porady czy zabiegi. Tym samym kliniki mogą rozwijać się szybciej i lepiej odpowiadać na potrzeby coraz większej rzeczy pacjentów.

Autor: Adam Dąbrowski

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy