PPOZ: „Segregator medyczny kobiety” to doskonały prezent na Dzień Kobiet!

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 marca 2023
PPOZ: „Segregator medyczny kobiety” to doskonały prezent na Dzień Kobiet!

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia życzą wszystkim Paniom szczęścia, radości, spełnienia marzeń, ale przede wszystkim niezawodnego zdrowia. Świetnym prezentem, a także motywatorem do zadbania o zdrowie i uregulowanie systematyki badań może być „Segregator medyczny kobiety” porządkujący i planujący wizyty medyczne – podpowiada Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dzień Kobiet to nie tylko piękny czas na przekazanie będących wyrazem szacunku życzeń, ale także okazja do przypomnienia o prawach i potrzebach kobiet w każdym wieku.

– Fakt bycia kobietą, a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Rak piersi, jajników, osteoporoza… Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety. Nieważne, czy ma 20, czy 100 lat! – mówi Bożena Janicka.

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet

Marcowe święto jest doskonałą okazją do przypominania, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Wiedzieć nigdy nie za wiele, a żeby było łatwiej, warto skorzystać z kalendarza badań profilaktycznych dla kobiet.

A oto on:

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).

Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Dwa razy w roku – co sześć miesięcy – o ile lekarz nie zaleci inaczej, konieczna wizyta kontrolna u stomatologa .

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny). Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).

Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi (RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, wagi i wzrostu, oraz szczepieniach zalecanych co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

– To tylko daty i rady! A co jest jeszcze ważne? Oprócz profilaktyki, regularnych badań, najlepszą receptą na długie i szczęśliwe życie jest wsparcie ze strony otoczenia, które powinno znać i szanować prawa kobiet! – przypominają lekarze PPOZ.

A jak zmotywować ukochaną kobietę do regularnych badań? Doskonałym prezentem może być podręczny „segregator medyczny kobiety” (kupiony lub zrobiony własnoręcznie), zawierający części: „na kolejną wizytę” – terminy, „tabelę pomiarów” – ciśnienia tętniczego, glukozy, wagi, wzrostu, „badania” – laboratoryjne, obrazowe, „wypisy” – karty wypisowe, konsultacje specjalistyczne, zabiegi rehabilitacyjne, jako zalecana „aktualną piramidę żywienia” i aktualny kalendarz szczepień zalecanych – co warto przypominać, utrwalać i stosować… itd. Z pewnością ułatwi życie każdej z Pań, a lekarzom da obraz jej zdrowia!

Źródło:

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia

Słowa kluczowe:
Dzień Kobiet

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy