Dokumentacja

Uważaj na kontrole dokumentacji medycznej

Poza obszarem zainteresowania kontrolerów po 1 czerwca mają pozostać drobne naruszenia bez znaczącego charakteru i takie, które nie wpływają na aspekt merytoryczny udzielanych świadczeń, zagrożone niskimi karami. Jak możemy te zmiany odnieść do zasad prowadzenia dokumentacji medycznej?

Dostęp do dokumentacji medycznej

Co się zmieniło w dostępie do dokumentacji

Nowe przepisy od 9 lutego zmieniły zasady dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta po jego śmierci i udostępniania informacji związanych ze stanem jego zdrowia. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce.

dokumentacja medyczna

Od 4 maja udostępnisz dokumentację medyczną bez opłaty

Wprowadzenie do ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta zasady, że w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej po raz pierwszy nie pobierasz opłat, będzie oznaczać, że jeśli dokumentacja związana z historią leczenia pacjenta ma nawet kilkadziesiąt lub kilkaset stron, to na wniosek pacjenta musisz ją wydać w całości za darmo. Poznaj szczegóły zmian, które zaczynają obowiązywać od 4 maja.

c3c4bfebb2953ab7238db68ec58c98c9bee849b1-xlarge

Pacjent jeszcze się leczy – czy może w tym czasie prosić o udostępnienie dokumentacji medycznej

Zdarza się, że osoby upoważnione przez pacjenta do dostępu do jego dokumentacji medycznej proszą ustnie o wydanie jej kopii, także przed zakończeniem leczenia pacjenta. Czy placówka medyczna jest związana takim wnioskiem? Czy jest to możliwe? 

dokumentacja medyczna, udostępnianie

Czy pacjent ma możliwość wykonywania zdjęć dokumentacji medycznej

Pan Jan leczył się szpitalu w 2018 roku. Cześć jego dokumentacji prowadzono w formie papierowej, a część w formie elektronicznej. W związku z potrzebą zasięgnięcia opinii innego specjalisty, zwrócił się do szpitala o umożliwienie mu wglądu w dokumentację medyczną. Zamierzał wykonać jej zdjęcia i sporządzić dla siebie notatki. Czy takie działanie jest możliwe?

dane osobowe pacjentów

Czy lekarz musi udostępnić urzędowi skarbowemu dane pacjenta

Czy dane osobowe pacjenta są częścią dokumentacji medycznej, która podlega szczególnej ochronie. Jeśli tak, czy jest to równoznaczne z ich ochroną w zakresie tajemnicy lekarskiej? Dowiedz się, co zrobić, gdy organy kontroli skarbowej zwrócą się do Ciebie z prośbą o udostępnienie takich danych.

  Kiedy udostępnić dokumentację bez opłaty

Kiedy udostępnić dokumentację bez opłaty

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej wynikające z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest powszechnie znane i realizowane. Jednak RODO przyznało pacjentom niezależną, dodatkową podstawę do nieodpłatnego uzyskania dostępu do pełnej dokumentacji medycznej. Sprawdź, kiedy musisz stosować te zasady.

dokumentacja medyczna, udostępnianie

Jak udostępniać dokumentację medyczną

Kwestie związane z udostępnianiem dokumentacji medycznej i składaniem oświadczeń przez pacjentów dotyczących np. dostępu do dokumentacji czy udzielania informacji o stanie zdrowia wciąż rodzą wiele pytań. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

8d8f2bcd53abfe7fd58d58b7e4bc216a1d0cb647-xlarge

Czy możesz odmówić dostępu do dokumentacji medycznej osobie konfliktowej

Jeżeli pacjent upoważnił konkretną osobę do uzyskiwania informacji i dostępu do dokumentacji, to jego wola musi być uszanowana i nie możesz żądać od pacjenta, aby upoważnił inną osobę, gdyż ta upoważniona cieszy się złą sławą w placówce. Sprawdź, z czego wynika takie uprawnienie pacjenta.

056ea7ce43dc49f5b7a7ff45d00cc3a70878a470-xlarge

Czy możesz odpłatnie udostępniać dokumentację po zakończeniu działalności

W przypadku zaprzestania wykonywania działalności leczniczej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przekazuje dokumentację medyczną innym podmiotom. Czy można zatem pobierać opłaty za wydanie dokumentacji podmiotu, który już nie udziela świadczeń?