Lekarze mogą liczyć na wsparcie NIL w przypadku nałożenia na nich kar NFZ za nienależytą refundację

/appFiles/site_102/images/autor/JlUzghaRkbsVq7u.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 20 grudnia 2023
Lekarze mogą liczyć na wsparcie NIL w przypadku nałożenia na nich kar NFZ za nienależytą refundację

Naczelna Izba Lekarska zleciła przygotowanie opinii prawnej dotyczącej kar, które NFZ nakłada na lekarzy za, według NFZ, nieprawidłowe określenie stopnia refundacji leków. Lekarze chcący dochodzić swoich praw i bronić się przed nieuzasadnionymi karami mogą skorzystać z wzorów pism procesowych udostępnionych przez NIL.

  • Spór dotyczący refundacji preparatów aminokwasowych dla dzieci w Polsce narasta po wezwaniach NFZ do lekarzy, żądając od nich zwrotu kosztów za recepty na te preparaty. Konkretny przypadek lekarki Jolanty Tyczyńskiej, która przepisywała preparat zastępczy dzieciom z alergią na białko mleka krowiego, podkreśla trudności związane z ograniczeniem refundacji do 18. miesiąca życia oraz kosztami alternatywnymi.

  • Samorząd lekarski stanowczo broni lekarki Jolanty Tyczyńskiej, podkreślając, że lekarze nie powinni być karani za konsekwencje wadliwych regulacji. NIL podejmuje działania w celu zniesienia administracyjnego obowiązku i wspomaga automatyzację procesu refundacji.

  • Kwestia kar umownych w umowach z NFZ wzbudza pytania dotyczące odpowiedzialności lekarzy za błędne recepty. Zastosowanie różnych instrumentów prawnych przez NFZ w zależności od podstawy prawnej recepty i możliwość zmniejszenia kary umownej w przypadku sporu sądowego stawia lekarzy w trudnej sytuacji, gdzie obrona może polegać na analizie umów, przepisów i ścisłej ocenie okoliczności medycznych.

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.