TOP 10 wzorów dokumentów 2021 roku

/appFiles/site_102/images/autor/eghIdoul7ztQ3M1.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 31 grudnia 2021
TOP 10 wzorów dokumentów 2021 roku

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Tym razem sprawdziliśmy, które wzory dokumentów cieszyły się największą popularnością wśród użytkowników portalu SerwisZOZ.pl w 2021 roku. Oto zestawienie.

Wzory dokumentów najczęściej pobierane w 2021 roku:

Dochodząc roszczeń, warto w pierwszej kolejności skorzystać z polubownego uregulowania tej kwestii, a powództwo sądowe uznawać za ostateczność. Jest to najprostszy i najtańszy sposób rozstrzygnięcia roszczenia.

Protokół z kontroli wewnętrznej jest ważnym dokumentem potwierdzającym realizację działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.

Dokumentację z tych czynności przechowuje się maksymalnie 10 lat od dnia zakończenia kontroli wewnętrznej w siedzibie placówki medycznej. W przypadku innych osób udzielających świadczeń zdrowotnych przechowuje się ją w miejscu udzielania świadczeń lub w miejscu wskazanym odpowiednim organom samorządu zawodowego rejestrującym tę działalność.

Protokół z kontroli wewnętrznej w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych podlega kontroli sanepidu. 

W karcie indywidualnych zleceń lekarskich umieszcza się niezbędne informacje o zleceniach lekarskich i ich wykonaniu. Wpisy do karty zleceń lekarskich wprowadza lekarz prowadzący lub lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Wykonanie zlecenia potwierdza osoba wykonująca zlecenie.

Karta gorączkowa jest dokumentem, który dołącza się do historii choroby pacjenta. Podaje się w niej informacje dotyczące stanu ogólnego pacjenta.

Należy ją prowadzić systematycznie, dokładnie i czytelnie. Karta ma wiernie odzwierciedlać wyniki przeprowadzonych pomiarów. Wyniki pomiarów umieszczone kolejno w Karcie tworzą krzywą.

Pomiarów tych nie wpisuje się tradycyjnie, lecz przez podanie pełnej wartości uzyskanego pomiaru. Przedstawia się je w formie graficznej, zaznaczając odpowiednią wartość.

Gdy podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą, chce uzyskać opinię sanitarną, może zwrócić się wnioskiem do inspektora sanitarnego o jej wydanie. Taka opinia, mimo że nie jest obowiązkowa do rozpoczęcia działalności leczniczej, potwierdzi, że obiekt spełnia warunki higieniczno-sanitarne do prowadzenia działalności.

Zanim zaszczepisz pacjenta na chorobę zakaźną, musisz przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne.

Obecnie obowiązkowe szczepienia dotyczą: błonicy; gruźlicy; inwazyjnego zakażenia Haemophilus influenzae typu B; inwazyjnego zakażenia Streptococcus pneumoniae; krztuśca, nagminnego zakażenia przyusznic (świnka); odry; ospy wietrznej; ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (poliomyelitis); różyczki; tężca; wirusowego zapalenia wątroby typu B i wścieklizny.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązkiem szczepienia objęto również zakażenie wywołane przez rotawirusy.

Raport wstępny o podejrzeniu lub wystąpieniu ogniska epidemicznego w szpitalu sporządza się w postaci tabeli. Przekazuje się go państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

Pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mogą przeprowadzać kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 ubezpieczonych mogą wystąpić o przeprowadzenie takiej do oddziału ZUS, który wypłaca te zasiłki jego pracownikom.

Lekarz może przyjąć od pacjenta zgodę na zmianę zabiegu wykonywanego metodą laparoskopową. Dotyczy to sytuacji, gdy podczas wykonywania zabiegu operacyjnego albo stosowania metody leczniczej lub diagnostycznej wystąpią okoliczności, których nieuwzględnienie groziłoby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkim uszkodzeniem ciała lub ciężkim rozstrojem zdrowia, a nie ma możliwości niezwłocznie uzyskać zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.

Podmioty prowadzące działalność mającą wpływ na środowisko corocznie, do 31 marca, składają marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska sprawozdania i wnoszą opłaty środowiskowe.

Czytaj też: TOP 10 tematów 2021 roku »

Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników! Uzyskaj dostęp »

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy