Numer prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty

/appFiles/site_102/images/autor/JlUzghaRkbsVq7u.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 25 sierpnia 2023
Numer prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty

W jaki sposób zarządzający podmiotem leczniczym może sprawdzić numer wykonywania zawodu lekarza przyznawane przez okręgowe rady lekarskie?

  • Lekarz otrzymuje dokument PWZ zawierający informacje, takie jak dane osobowe, numer PWZ, datę uzyskania i termin ważności, tytuł zawodowy, zdjęcie, stwierdzenie uprawnień do wykonywania zawodu, adnotację o wpisie do rejestru izby lekarskiej, informacje o specjalizacji i zatrudnieniu.

  • Prawo wykonywania zawodu lekarza jest przyznawane przez okręgową radę lekarską na podstawie uchwały. Może być przyznane po uzyskaniu kwalifikacji przez osobę lub w wyniku postępowania odrębnego. Centralny Rejestr Lekarzy zawiera dane o prawach wykonywania zawodu lekarza.

  • Numer PWZ służy identyfikacji lekarza i zawiera siedem cyfr, w tym cyfrę kontrolną. Osoby z prawem do leczenia powinny działać zgodnie z zakresem umiejętności i specjalizacji. Dezinformacja i niezgodne z prawem działania lekarza mogą podlegać kontroli samorządu lekarskiego.

Lekarz, któremu przyznano prawo wykonywania zawodu, otrzymuje dokument: „Prawo wykonywania zawodu lekarza” lub „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty” – ze wskazaniem, czy następuje to na czas określony, czy nieokreślony.

Dokument PWZ zawiera:

  • nazwę dokumentu;
  • dane osobowe;
  • numer prawa wykonywania zawodu (numer PWZ);
  • datę uzyskania PWZ i termin jego ważności;
  • tytuł zawodowy;
  • wizerunek lekarza albo lekarza dentysty;
  • numer seryjny dokumentu;
  • stwierdzenie, że osoba posiadająca tytuł lekarza jest uprawniona do wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • adnotację o wpisie do rejestru Okręgowej Izby Lekarskiej;
  • wpisy dotyczące zakresu czynności zawodowych, specjalizacji, czasu i miejsca zatrudnienia;
  • inne elementy (np. wizerunek orła, elementy zabezpieczające).

Kto przyznaje Prawo wykonywania zawodu lekarza

Prawo wykonywania zawodu przyznawane jest przez okręgową radę lekarską, na terenie której lekarz ma zamiar pracować. Ma to miejsce poprzez podjęcie odpowiedniej uchwały. Przyznanie PWZ powinno nastąpić nie później niż w terminie miesiąca od daty złożenia przez lekarza dokumentów wymaganych do jego uzyskania. Okręgowa Rada Lekarska przyznaje PWZ, jeżeli minister właściwy do spraw zdrowia uznał kwalifikacje tej osoby do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w wyniku odrębnego postępowania. ORL może także odmówić przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza.

Gdzie są przechowywane dane dotyczące prawa wykonywania zawodu lekarza

Dane dotyczące prawa wykonywania zawodu lekarza znajdują się w Centralnym Rejestrze Lekarzy. Strona ta umożliwia sprawdzenie podstawowych informacji o lekarzu i lekarzu dentyście na podstawie numeru PWZ, imienia i nazwiska lub numeru PESEL. Można tam sprawdzić numer prawa wykonywania zawodu, jeżeli zarządzający podmiot leczniczym ma jakiekolwiek wątpliwości co do osoby lekarza.

Numer prawa wykonywania zawodu (numer PWZ) to numer przypisywany do uzyskanego przez lekarza prawa wykonywania zawodu. Służy on identyfikacji lekarza, któremu przyznano PWZ, oraz weryfikacji podstawowych informacji o lekarzu lub lekarzu dentyście. Numer PWZ jest unikalny – każdy lekarz, któremu przyznano prawo wykonywania zawodu, ma swój numer, który nigdy nie powtórzy się z numerem innego lekarza. Składa się on z siedmiu cyfr, zawiera cyfrę kontrolną i nigdy nie rozpoczyna się od cyfry 0.

Kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty

Trzeba też pamiętać, że zdarzają się także osoby z prawem do leczenia, których działania mogą wprowadzać w błąd co do zakresu ich umiejętności czy specjalizacji. Przykładem niech będzie lekarz dentysta, który przedstawia się wyłącznie jako lekarz. Dodatkowo ten lekarz dentysta kieruje poradnią, której nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z instytutem. To dezinformacja i takim lekarzem powinien się zainteresować samorząd lekarski.

Niezgodne z prawem byłoby także wykonywanie na przykład przez lekarza stomatologa świadczeń w innym zakresie niż określa to ustawa. Artykuł 2 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty mówi, że wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko
Słowa kluczowe:
prawo wykonywania zawodu

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy