Poznaj nowe funkcjonalności aplikacji gabinet.gov.pl

/appFiles/site_102/images/autor/X2NJuhFfyD0tve7.jpeg

Autor: Karolina Kuźnik

Dodano: 6 lutego 2023
Poznaj nowe funkcjonalności aplikacji gabinet.gov.pl

Aplikacja gabinet.gov.pl przewiduje już możliwość raportowania danych za jej pośrednictwem. Każdy podmiot leczniczy zyskał techniczne narzędzie do wpisania tych danych. Dowiedz się więcej o nowych funkcjonalnościach.

  • Placówki medyczne od 1 lipca 2021 r. mają obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), ale w praktyce wiele z nich wciąż nie dostosowało swoich systemów teleinformatycznych, a brak sankcji finansowych dla opóźnień nie motywuje ich do szybkiej informatyzacji.

  • Aplikacja gabinet.gov.pl stworzona przez Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia to bezpłatna aplikacja umożliwiająca wystawianie e-recept, e-skierowań i Unijnych Certyfikatów COVID, a teraz również raportowanie zdarzeń medycznych.

  • Obowiązek raportowania zdarzeń medycznych przez podmioty lecznicze powstał 1 października 2022 r. i dotyczy nie tylko placówek działających na zasadach umowy z NFZ, ale także prywatnych placówek komercyjnych, które od teraz mogą korzystać z aplikacji gabinet.gov.pl, aby wykonywać te obowiązki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca 2021 r. placówki medyczne mają obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) i raportowania zdarzeń medycznych. Duża liczba podmiotów leczniczych wciąż jednak nie dostosowała swoich systemów teleinformatycznych, aby wdrożyć nowe obowiązki w placówkach. W praktyce więc prowadzenie EDM to fikcja.

Placówki tłumaczą, że wdrożenie EDM generuje olbrzymie koszty po stronie podmiotów leczniczych. Duży wpływ na opóźnienia w dostosowywaniu systemów teleinformatycznych niewątpliwie ma również brak sankcji finansowych dla podmiotów, które nie wprowadziły zmian w terminie. To oznacza, że za opóźnienia w łączeniu systemów informatycznych w placówkach z Systemem Informacji Medycznej podmioty nie ponoszą żadnych konsekwencji i tym samym nie mają motywacji do jak najszybszego zinformatyzowania swoich placówek.

Nowości w aplikacji gabinet.gov.pl

Pomocną dłoń do placówek medycznych podało Ministerstwo Zdrowia, które we współpracy z Centrum e-Zdrowia utworzyło aplikację gabinet.gov.pl, czyli bezpłatną aplikację, umożliwiającą wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz Unijnych Certyfikatów COVID. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Założenie konta w aplikacji następuje bez konieczności składania wniosku o dostęp do niej za pomocą standardowej procedury o podłączenie do Systemu P1.

W ostatnim czasie aplikację gabinet.gov.pl poszerzono o nowe funkcjonalności:

  • Zaraportowane Zdarzenie Medyczne – widoczne dla pacjenta (IKP);
  • Zdarzenia Medyczne i Historia Zdrowia – widoczne w gabinet.gov.pl;
  • Rejestracja informacji o implantach/urządzeniach medycznych;
  • Wyszukiwarka Dokumentów Medycznych w ramach Zdarzeń Medycznych;
  • Wyszukiwarka Zdarzeń Medycznych;
  • Rejestracja Zdarzenia Medycznego.

To oznacza, że placówki medyczne, które nie mają w swoich zasobach systemów teleinformatycznych połączonych z platformą P1 i do tej pory argumentowały, że ze względu na brak możliwości technicznych nie są w stanie realizować ustawowych obowiązków, będą mogły je wykonywać od teraz przez aplikację gabinet.gov.pl, z której może korzystać personel medyczny.

Obowiązek raportowania dotyczy nie tylko podmiotów świadczących usługi w ramach umowy zawartej z NFZ, ale także prywatnych placówek działających komercyjnie.

Kontrowersje wokół nowych obowiązków

Obowiązki w zakresie raportowania przez podmioty lecznicze zdarzeń medycznych szczegółowo określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej.

Zgodnie z rozporządzeniem, podmioty przekazują do SIM m.in. informacje o wyrobach medycznych zaimplantowanych u pacjentów, informacje o alergiach, a także informacje o ciąży, jeśli placówka uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej.

Obowiązek raportowania tych zdarzeń powstał po stronie placówek medycznych 1 października 2022 r. i nie zależy od posiadania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ze względu na brak rozwiązań informatycznych w podmiotach, w rzeczywistości dane te nie były nigdzie przekazywane.

Nowe funkcjonalności, o które poszerzono aplikację gabinet.gov.pl

1. Zaraportowane Zdarzenie Medyczne – widoczne dla pacjenta (IKP).

2. Zdarzenia Medyczne i Historia Zdrowia – widoczne w gabinet.gov.pl.

3. Rejestracja informacji o implantach/urządzeniach medycznych.

4. Wyszukiwarka Dokumentów Medycznych w ramach Zdarzeń Medycznych.

5. Wyszukiwarka Zdarzeń Medycznych.

6. Rejestracja Zdarzenia Medycznego.

Od 7 grudnia 2022 r. aplikacja gabinet.gov.pl przewiduje jednak możliwość raportowania danych za jej pośrednictwem, co oznacza, że zarówno każda ciąża, jak i wszczepiony pacjentowi implant (np. wkładka wewnątrzmaciczna) muszą zostać zaraportowane odpowiednio przez personel do SIM. Każdy podmiot leczniczy ma więc techniczne narzędzie do wpisania tych danych.

Nowe funkcjonalności: raportowanie ciąż również bez zgody pacjentek

Warto wskazać, że obowiązek raportowania informacji o ciąży do systemu nie zależy od zgody pacjentki. Przepisy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia skonstruowano w taki sposób, że nawet brak zgody na wpisanie danych do rejestru nie zwalnia placówki z konieczności realizacji obowiązku przekazywania do SIM danych o zdarzeniach medycznych.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przekazywanie danych o ciąży do systemu SIM ma wpłynąć pozytywnie na proces opieki nad ciężarnymi pacjentkami, np. przez uniknięcie sytuacji, w której pacjentce zostanie podany lek niewskazany dla kobiet w ciąży.

Rozwiązanie budzi to jednak kontrowersje, szczególnie w świetle ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do aborcji. Wskazuje się, że jest to kolejny krok w stronę ograniczenia praw kobiet.

Partner merytoryczny:

Autor: Karolina Kuźnik
Słowa kluczowe:
aplikacja gabinetowa

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy