Przegląd cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/xpjgJwImfNZ51Cn.jpeg

Autor: Aleksandra Macuga

Dodano: 27 grudnia 2023
Przegląd cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia

Rozwiązania wykorzystywane w ochronie zdrowia zmierzają w stronę coraz szerszego wykorzystania narzędzi cyfrowych. Celem takiej tendencji jest przyspieszenie i ułatwienie wielu procesów związanych z udzielaniem świadczeń pacjentom. Obecnie podmioty lecznicze muszą wystawiać m.in. e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania, a kolejnym wprowadzonym rozwiązaniem, zastępującym dokument, który dotychczas występował w postaci papierowej, są e-zlecenia na wyroby medyczne. Dowiedz się, jakie nowości to za sobą niesie.

  • Zmiany w przepisach od maja 2017 r. wskazują, że wyroby medyczne, takie jak protezy czy aparaty słuchowe, mogą być zamawiane na zlecenie. Nowe regulacje z maja 2023 r. wprowadziły obowiązek wystawiania zleceń w formie elektronicznej od 1 lipca 2023 r., z wyjątkami, co obejmuje także ścisłe zasady dotyczące podmiotów i sposobów podpisu e-zleceń.

  • E-recepty, zastępując tradycyjne recepty papierowe, stały się powszechne w opiece zdrowotnej. Od 1 października 2023 r. obowiązuje elektroniczne wystawianie recept, a lekarze czy farmaceuci korzystają z różnych form podpisów elektronicznych. E-recepty przechowuje się cyfrowo przez co najmniej 5 lat, a ich zakres i realizacja ściśle uregulowano.

  • Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia, takich jak e-zlecenia i e-recepty, ma na celu poprawę efektywności leczenia i dostarczania usług pacjentom. Jednak zarówno podmioty lecznicze, jak i pacjenci, muszą sprostać wyzwaniom związanym z wdrożeniem i właściwym korzystaniem z nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.