Kto ma prawo do wizyty u lekarza bez skierowania

/appFiles/site_102/images/autor/8PJF0Ek7RfYZDL2.jpeg

Autor: Katarzyna Peplińska-Renk

Dodano: 16 maja 2023
Kto ma prawo do wizyty u lekarza bez skierowania

Skorzystanie przez pacjenta ze świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w ramach NFZ odbywa się na podstawie ważnego skierowania, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą wybranych specjalności lekarskich i niektórych, uprzywilejowanych w tym zakresie grup pacjentów. Kto ma prawo do wizyty u lekarza specjalisty w opiece ambulatoryjnej bez skierowania?

Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Ważność skierowania trwa do ustania przyczyny, z powodu której go wystawiono (z wyjątkami).

Skierowanie do lekarza specjalisty najczęściej wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i w zależności od potrzeb może ono dotyczyć prośby o konsultację specjalistyczną lub prośby o objęcie leczeniem stałym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami skierowanie powinno być wystawione w formie elektronicznej (istnieją jednak nieliczne wyjątki od tej reguły, dotyczące np. braku dostępu do systemu elektronicznego podczas wizyty domowej). Skierowanie jest indywidualnym dokumentem, który podmiot realizujący świadczenie ma obowiązek przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego,w którym zrealizowano świadczenie.

Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.