Który lekarz może zlecić badania specjalistyczne

/appFiles/site_102/images/autor/cFenZmkWIBEY6xj.jpeg

Autor: Karolina Piątek-Ciechanowska

Dodano: 11 marca 2022
Który lekarz może zlecić badania specjalistyczne

Odsyłanie przez lekarzy specjalistów pacjentów wymagających pogłębionej diagnostyki laboratoryjnej lub obrazowej do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w celu wykonania tych badań za pośrednictwem przychodni POZ i skierowania od lekarza rodzinnego to, niestety, częsta praktyka. Sprawdź, czy lekarze mogą tak postępować?

Niejednokrotnie do przychodni POZ zgłaszają się pacjenci po odbytej odpłatnej konsultacji specjalistycznej, żeby lekarz POZ wypisał skierowania na zlecone przez specjalistę badania, chcąc w ten sposób zaoszczędzić na kosztach tych badań. Taka praktyka także jest niedopuszczalna.

Należy bowiem podkreślić raz jeszcze, że lekarz POZ nie ma kompetencji, żeby kierować na badania specjalistyczne. W ramach autonomicznej decyzji dotyczącej opieki lekarskiej nad pacjentem lekarz POZ nie ma obowiązku kierowania na badania specjalistyczne, których konieczność przeprowadzenia widzi lekarz specjalista.

W tym przypadku to lekarz specjalista jest zobowiązany kompleksowo „zająć się pacjentem” – przeprowadzić wywiad, zlecić konieczne badania i ocenić ich wyniki.

W sytuacji gdy pacjent podejmuje leczenie u specjalisty w ramach odpłatnych wizyt komercyjnych, bierze on na siebie ciężar finansowy zarówno wizyt u specjalisty, jak i diagnostyki laboratoryjnej lub obrazowej.

Wobec tak ukształtowanej sytuacji prawnej opisywana wątpliwa i dyskusyjna praktyka lekarzy specjalistów „przerzucania ciężaru” wykonania i sfinansowania badań specjalistycznych na lekarzy POZ nie powinna być akceptowana przez lekarzy POZ. Warto też podkreślić, że istotną rolę w procesie zatrzymania tego dyskusyjnego trendu powinna odgrywać edukacja, zarówno lekarzy specjalistów, lekarzy POZ, jak i samych pacjentów.

W przypadku zarządzania placówką medyczną na poziomie POZ warto rozważyć umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu, np. przy rejestracji lub na drzwiach gabinetów lekarskich, informacji prawnej skierowanej do pacjentów odnośnie do niedopuszczalności takich działań.

Jasny i zrozumiały przekaz pozwoli uniknąć sfrustrowania pacjentów w sytuacji gdy lekarz POZ odmówi wystawienia skierowania na badania specjalistyczne zalecone przez specjalistę.

Warto także uświadamiać w tym temacie samych lekarzy, aby opisywaną, niezgodną z prawem i zasadami etyki lekarskiej praktykę wyeliminować.

Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
diagnostyka pacjenta