Aktualne restrykcje dotyczące rozwiązywania umów o pracę

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 12 lutego 2024
Aktualne restrykcje dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Prowadzący placówkę medyczną ma prawo wypowiedzieć lub w szczególnych przypadkach rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Mając zamiar zakończenia współpracy z danym pracownikiem, należy jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z Kodeksu pracy. Nowe przepisy zawierają katalog przyczyn, które nie mogą stanowić podstawy uzasadniającej zarówno wypowiedzenie umowy o pracę, jak i jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

  • W placówkach medycznych część personelu pracuje na podstawie umów o pracę, gdzie prowadzący placówkę pełni rolę pracodawcy. Umowy te mogą być zawierane na okres próbny, czas określony lub czas nieokreślony, a ich rozwiązanie może nastąpić na kilka różnych sposobów.

  • Jedną z nowości w przepisach dotyczących rozwiązywania umów o pracę jest obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy, zarówno w przypadku umów na czas nieokreślony, jak i czas określony.

  • Istnieją ograniczenia co do przyczyn, które nie mogą stanowić podstawy dla wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę, takie jak wniosek pracownika o zmianę umowy, równoległe zatrudnienie, żądanie informacji, skorzystanie z uprawnień dotyczących szkoleń. Pracodawca musi udowodnić, że przyczyna rozwiązania umowy była zgodna z prawem i nie naruszała tych ograniczeń.

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.