Poszerzenie katalogu badań diagnostycznych rodzi konflikty na linii lekarz – pacjent

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 11 lipca 2022

W związku z poszerzeniem katalogu gwarantowanych badań diagnostycznych wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci masowo zgłaszają się do placówek POZ, domagając się skierowań. W reakcji na tę sytuację lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do resortu zdrowia o przeprowadzenie kampanii, która wyjaśni pacjentom, co to jest diagnostyczny budżet powierzony.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia i Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o niezwłoczne podjęcie działań, które wyjaśnią pacjentom, co to jest diagnostyczny budżet powierzony.

Brak świadomości tych faktów po stronie pacjentów rodzi już teraz i będzie rodził w przyszłości coraz liczniejsze konflikty na linii pacjent - lekarz rodzinny – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. 

W doniesieniach medialnych pojawiły się informacje o poszerzeniu katalogu gwarantowanych badań diagnostycznych wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W informacjach tych brakuje jednak kluczowych zasad dotyczących otrzymania skierowania na badania.

– Skutkuje to roszczeniami pacjentów, którzy masowo zgłaszając się do placówek POZ, domagają się skierowań na ich wykonanie. Są bowiem przekonani, że mogą je sobie wykonać na „własne życzenie”, na takich samych zasadach jak np.: badania w programie „Profilaktyka 40 PLUS” – wyjaśnia Bożena Janicka.

W związku z tym, że już w tej chwili pojawiają się konflikty na linii pacjent – lekarz rodzinny, świadczeniodawcy skupieni wokół PPOZ wnioskują o pilne rozpoczęcie kampanii informacyjnej (najlepiej na wzór innych kampanii PR-owych ostatnio realizowanych przez agencje rządowe), które wyjaśnią pacjentom co to jest diagnostyczny budżet powierzony.

– Pacjenci jak najszybciej muszą się dowiedzieć, że możliwość wykonywania badań jest limitowana i ograniczona do wskazań medycznych. W praktyce oznacza to, że skierowanie wypisuje lekarz według określonych wskazań medycznych, a nie na prośbę pacjenta – wyjaśnia Bożena Janicka.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy