abfd117556a8cb1ebafb463d0f203e680e6a8d97-small

Bionanoceluloza – druga skóra

Trwają badania przedkliniczne nad wykorzystaniem bionanocelulozy do tworzenia implantów medycznych dla chirurgii i ortopedii. Odkrycie przez inżynierów z Politechniki Łódzkiej biologicznej celulozy w pierwszej kolejności przełożyło się na stworzenie innowacyjnych opatrunków na trudno gojące się rany i oparzenia. Kolejnym krokiem będzie rewolucja w chirurgii implantacyjnej.

dane medyczne

E-zdrowie w Opolu

Rozwój infrastruktury informatycznej oraz usług elektronicznych w obszarze e-zdrowia to cel projektu dofinansowanego z funduszy unijnych, realizowanego przez trzy opolskie szpitale. Dzięki partnerstwu możliwa będzie m.in. wymiana danych medycznych o pacjentach.

e06c5f7b8d32ef428cca197984a20f2a33725c30-small

Telekonsultacje - przyszłość medycyny

Wkrótce pacjent nie będzie musiał czekać w kolejkach czy dojeżdżać do przychodni kilka godzin, by skonsultować się z lekarzem. To spotkanie może się ograniczyć do przeprowadzenia telekonferencji. Choć wizja ta przypomina nieco filmy science-fiction, już dziś pierwsze placówki inwestują w sprzęt i oprogramowanie pozwalające odbywać konsultacje za pośrednictwem sieci.

8f0c00932ea787ae1c51eb38dde3f6f8680657a7-small

Jak stworzyć sieć teleradiologii

Projekt „Lubuska Sieć Teleradiologii – e-Zdrowie w diagnostyce obrazowej” to przedsięwzięcie zakładające bliską współpracę między wybranymi placówkami medycznymi województwa lubuskiego w zakresie zarządzania i przesyłania danych medycznych pacjentów korzystających z badań radiologicznych.

ad01f66c88368bb00a3a279848ac5c6bbeaa02f3-small

Rozwój e-usług - cyfrowe rejestry medyczne

Elektroniczne składanie wniosków dotyczących zmiany wpisów czy pobierania zaświadczeń, przechowywanie dokumentów, a także upowszechnienie wykorzystania podpisu elektronicznego oraz dogodne pobieranie danych rejestrowych przez administrację publiczną to korzyści wynikające z realizacji projektu „Platforma udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych”.

  Teleopieka wygeneruje chorych?

Teleopieka wygeneruje chorych?

Telemedycyna ma zoptymalizować koszty leczenia w ochronie zdrowia. Jednak może też przynieść skutek odwrotny – zwiększyć liczbę hospitalizacji i zapotrzebowanie na leki. Być może tak będzie, ale stawiamy na profilaktykę.

  Telemedycyna zwiększy dostępność świadczeń

Telemedycyna zwiększy dostępność świadczeń

Barierami rozwoju telemedycyny mogą okazać się zbyt drogi dostęp do Internetu, brak przygotowania zwłaszcza starszych osób w obsłudze rozwiązań mobilnych, bądź niedostosowanie tych rozwiązań do potrzeb i umiejętności użytkowników.