Badania zlecone w prywatnym gabinecie: czy lekarz POZ ma obowiązek wydać skierowanie?

/appFiles/site_102/images/autor/JlUzghaRkbsVq7u.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 10 października 2023
Badania zlecone w prywatnym gabinecie: czy lekarz POZ ma obowiązek wydać skierowanie?

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba pacjentów leczących się w prywatnych gabinetach specjalistycznych i przychodzących z żądaniem wydania skierowania na badania zlecane w tych gabinetach. Czy lekarz POZ ma obowiązek wydawania skierowania na tego typu badania zlecane w prywatnych gabinetach?

  • Prawo do badań diagnostycznych finansowanych przez NFZ mają osoby mające ubezpieczenie zdrowotne, jednak zawsze wymagane jest skierowanie od lekarza. Tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego z umową lub pracujący w placówce z kontraktem z NFZ może wystawić takie skierowanie, co oznacza, że lekarz w prywatnym gabinecie nie ma takiego uprawnienia.

  • Lekarz pierwszego kontaktu, czyli podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), musi kierować pacjentów na badania laboratoryjne, ale tylko do tych laboratoriów, z którymi przychodnia ma umowę. Pacjenci nie ponoszą kosztów za te badania, ponieważ są finansowane przez NFZ. 

  • W przypadku pacjentów leczonych specjalistycznie skierowanie na badania kontrolne wydaje lekarz specjalista. W miarę trwania leczenia specjalistycznego to on kieruje na konieczne badania. Lekarz specjalista nie odsyła pacjenta do lekarza POZ/rodzinnego w celu wystawienia skierowania.  

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.