Skuteczna organizacja segregacji medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym

/appFiles/site_102/images/autor/q5xzbljMDtBEcr2.jpeg

Autor: Maciej Lipka

Dodano: 13 października 2023
Skuteczna organizacja segregacji medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym

Szpitalny oddział ratunkowy powinien prowadzić segregację medyczną pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego wszelkie zamiany organizacyjne w tym zakresie nie mogą stać w sprzeczności z prawem. Warto wiedzieć, jakie zasady dotyczące segregacji obowiązują szpitalne oddziały ratunkowe.

  • Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego można przyporządkować do jednej z pięciu kategorii na podstawie jej stanu zdrowia, a dokonuje tego uprawniony lekarz lub pielęgniarka za pomocą systemu TOPSOR.

  • Administratorem systemu TOPSOR, który przetwarza dane dotyczące pacjentów i czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych w SOR, jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Obszar szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) powinien być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę i zapewniać jednoczesną segregację medyczną, rejestrację, oraz przyjęcie pacjentów w zgodzie z określonymi kategoriami pilności zdrowotnej, co umożliwia skuteczną opiekę nad osobami wymagającymi pilnej pomocy medycznej.

  • Czytaj też: 

Pozostało jeszcze 82% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
SOR