etyka

Jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej lekarza

W nawiązaniu do zwiększonej liczby wyjazdów lekarzy z Polski do innych państw Unii Europejskiej i do propozycji wniesienia zmian do uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wydawanych przez nią zaświadczeń dowiedz się, jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej. Obecnie zaświadczenie jest wydawane tylko w języku polskim, natomiast rada proponuje, aby wydawać je również w językach angielskim i hiszpańskim.

Kardiolog

Co wolno lekarzowi w trakcie specjalizacji z kardiologii?

Specjalizacja w kardiologii pozwala lekarzowi na nabycie umiejętności wykonywania badań nieinwazyjnych i inwazyjnych oraz właściwej interpretacji wyników wszystkich badań diagnostycznych. Czy lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii ma uprawnienia do wykonywania ­badania echokardiografii?

szczepienie medyków na COVID-19

Obowiązek szczepień medyków na COVID-19 do 1 marca – jak może go egzekwować kierownik

Osoby wykonujące zawód medyczny mają obowiązek poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19 nie później niż do 1 marca 2022 r. Sprawdź, jakie możliwości weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych mają kierownicy.

  Czy lekarz może występować w reklamie

Lekarze w reklamach – czy zakaz jest bezwzględny

Lekarze często otrzymują atrakcyjne propozycje wzięcia udziału w reklamie. Reklamy mogą dotyczyć wyrobów medycznych, produktów leczniczych lub suplementów diety. Reklamą zainteresowane są także placówki medyczne, które promując swą działalność, chcą wykorzystać wizerunek zatrudnionych tam specjalistów. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Pobranie krwi

Jakie nowe uprawnienia na czas epidemii mają położne

Większe uprawnienia położnych pozostają ściśle powiązane z wprowadzonym w kraju stanem epidemii, a w konsekwencji są ograniczone czasowo – na moment jej trwania. Sprawdź, co jakie nowe uprawnienia mają położne.

Dokumentacja Medyczna

Kiedy lekarz może odstąpić od leczenia

Obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych nie jest bezwarunkowy. Przepisy wskazują bowiem sytuacje, kiedy odmowa leczenia lub odstąpienie od dalszego leczenia są zgodne z prawem. Sprawdź, kiedy lekarz ma prawo do odmowy leczenia i jak to uzasadnić. 

maska

Kiedy rejestratorki mogą pomóc lekarzom w dobie COVID-19

Dobrze pracująca rejestratorka odciąża personel medyczny nie tylko przy pracy administracyjnej – informując wszystkich pacjentów o obowiązujących obostrzeniach czy pilnując, aby każdy pacjent wypełniał ankietę COVID-19, lecz także chroniąc go przed frustracją pacjentów. Sprawdź, jak usprawnić pracę rejestracji podczas pandemii.

pielęgniarka

Porada POZ pielęgniarki i położnej – nowe świadczenie gwarantowane

Porada POZ pielęgniarki i położnej jest nowym świadczeniem gwarantowanym. Sprawdź, jak zmieniły się kompetencje pielęgniarek i położnych POZ. Jakie mają uprawnienia?

nietrzeźwy lekarz

Co grozi lekarzowi za nietrzeźwość w pracy

Zdarzają się przypadki świadczenia pracy przez lekarza lub pielęgniarkę w stanie nietrzeźwym. Tego typu zachowania negatywnie wpływają na wizerunek i odbiór społeczny tych grup zawodowych. Jakie konsekwencje grożą nietrzeźwym lekarzom i pielęgniarkom podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych?

lekarz stażysta

Czy lekarz na stażu może być jednocześnie wolontariuszem w innej placówce

Zatrudnienie lekarza wiąże się z wykonywaniem przezeń świadczeń zdrowotnych, zgodnie z jego kwalifikacjami i uprawnieniami do wykonywania zawodu. Tym samym SPZOZ ma prawo zatrudniać lekarzy i innych pracowników medycznych w celu wykonywania przez nich świadczeń zdrowotnych na zasadach wolontariatu. Czy dotyczy to także lekarza stażysty z innej placówki?