Test trzeźwości

Jak kształtuje się odpowiedzialność za naruszenie zasady trzeźwości

Placówka medyczna po wprowadzeniu stosownych zakładowych przepisów ma prawo samodzielnie przeprowadzać kontrolę trzeźwości personelu. Pozytywny wynik potwierdzający naruszenie zasady trzeźwości jest podstawą dyscyplinowania pracownika – w tym możliwości nałożenia na niego formalnej kary porządkowej, również w wymiarze finansowym.

numer prawa wykonywania zawodu lekarza

Numer prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty

W jaki sposób zarządzający podmiotem leczniczym może sprawdzić numer wykonywania zawodu lekarza przyznawane przez okręgowe rady lekarskie?

Szkolenie

Urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla pracowników podmiotu leczniczego

Obowiązkiem każdego pracodawcy, w tym podmiotów leczniczych, jest umożliwianie i ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co się zmieniło w nowych przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie?

Rejestr czasu

Jak długo przechowywać wykaz godzin pracy na kontrakcie

Kontrakt jest dość powszechną formą umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieraną z lekarzem czy pielęgniarką. Jak długo udzielający zamówienia jest zobowiązany przechowywać wykaz godzin lekarza lub pielęgniarki, zatrudnionych na podstawie kontraktu?

Umowa z lekarzem

Świadczenie usług lekarskich przez felczera z Ukrainy: jaką umowę podpisać

Lekarz pochodzi z Ukrainy, ma pobyt stały na terenie Polski i dostęp do rynku pracy. Ma prawo wykonywania zawodu felczera i warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza na 5 lat. Prowadzi działalność gospodarczą jako felczer. Czy placówka medyczna może podpisać z nim umowę na świadczenie usług lekarskich, a nie felczerskich?

odpowiedzialność porządkowa

Jaka jest odpowiedzialność porządkowa pracowników placówki medycznej

Uruchomienie przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej może być reakcją pracodawcy na uchybienia pracowników związane z realizacją działalności leczniczej na właściwym poziomie. Sprawdź, jaka jest odpowiedzialność porządkowa pracowników.

zakres obowiązków opiekuna medycznego

Opiekunowie medyczni – jakie mają uprawnienia, zajmując się pacjentem

Zawód opiekuna medycznego sklasyfikowano w wykazie zawodów  jako pracownika opieki osobistej w ochronie zdrowia. Opiekun medyczny wykonuje czynności przy pacjencie. Czy ma zatem prawo do dostępu do dokumentacji medycznej tego pacjenta?

zgon

Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta

Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta w przypadku akcji medycznej. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie czynności w tym zakresie i wyeliminuje konieczność zaangażowania lekarza. Sprawdź, jakie jeszcze nowe uprawnienia zyskają pielęgniarki wskutek opracowywanych zmian prawnych.

zastrzyk

Czy można podać żelazo w warunkach ambulatoryjnych w podmiocie leczniczym

Jesteśmy podmiotem leczniczym, który ma zarejestrowaną działalność jako AOS. Obecnie nie mamy apteki. Na prośbę pacjentów chcielibyśmy im podawać dożylne preparaty żelaza. Znaleźliśmy preparat, który jest zarejestrowany w lecznictwie otwartym, a więc możliwe jest podawanie go w warunkach ambulatoryjnych. Czy potrzebujemy do tego rejestracji w strukturach apteki, czy wystarczy, że mamy gabinet zabiegowy i w nim możemy przechowywać zakupione preparaty żelaza?

Asystent medyczny

Asystent medyczny – jaką odpowiedzialność ponosi i jakie ma prawa

Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia asystenta medycznego? Jakie uprawnienia ma asystent medyczny?