praca zdalna

Bezpieczna praca zdalna – poznaj najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej to: bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, regularne przerwy w pracy, odpowiednie oświetlenie, właściwa postawa ciała, minimalizowanie hałasu i innych zakłóceń oraz stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie bezpiecznego oprogramowania i dbanie o prywatność danych. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.

pracownicy z Ukrainy

Personel z Ukrainy: wskazówki dla placówki, która chce zatrudnić lekarzy

Wobec uproszczenia procedur uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu lekarza i pielęgniarki w Polsce dla osób z Ukrainy coraz więcej obywateli tego kraju decyduje się przyjechać do Polski i podjąć zatrudnienie w polskich placówkach medycznych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zatrudniając personel z Ukrainy w swojej placówce medycznej.

Badanie trzeźwości

Nowelizacja Kodeksu pracy z nowymi regulacjami dotyczącymi badania trzeźwości pracowników

Obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy powinien być respektowany zwłaszcza w podmiotach leczniczych. Ustawa z 1 grudnia 2022 r. nowelizująca Kodeks pracy zawiera nowe regulacje dotyczące kontroli pracowników w zakresie obowiązku zachowania trzeźwości. Oto szczegóły.

Wynagradzanie na niepełny etat

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy: jak ustalić

Pracownik pracuje średnio 6 godzin dziennie i jest zatrudniony na 0,7912 etatu, jest pracownikiem opieki zdrowotnej (dobowa norma czasu pracy to 7 godzin, 35 minut). W jaki sposób należy ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Spór

Jak rozwiązywać konflikty w miejscu pracy

Różnice w zainteresowaniach, procesach myślowych, potrzebach i postawach pracowników mogą powodować konflikt. To nigdy nie jest żadnym rozwiązaniem problemu, wręcz przeciwnie – pogarsza sytuację. Prowadzi do braku wzajemnego szacunku między ludźmi, obniża produktywność i czyni ludzi zniechęconymi po starciu. Sprawdź, co możesz zrobić jako menedżer.

Wykonywanie zawodu medycznego i personel medyczny: definicje

Standardy etyczne – poznaj definicje i istotne zasady dla zawodów medycznych

Normy etyczne wykonywania zawodu medycznego powinny zwiększać bezpieczeństwo pacjentów. Mimo, że w sytuacji zagrożenia życia często nie ma czasu na zastanowienie się, czy dane działanie będzie moralne i etyczne z punktu widzenia kodeksu, nie można odstąpić od przestrzegania standardów etycznych. Jak o nie dbać?

Lekarze

Umowy przedwstępne – dlaczego warto je stosować w ochronie zdrowia

Zatrudnianie personelu w podmiotach leczniczych jest możliwe na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Takie umowy, zanim będą ostatecznie zawarte, mogą być poprzedzone umowami przedwstępnymi. Te z kolei powinny określać istotne postanowienia umów docelowych. Sprawdź, jak je stosować w praktyce.

Kara dla lekarza

Kary dla lekarzy: co musisz o nich wiedzieć

Karę zakazu pełnienia funkcji kierowniczych wraz z terminem ograniczenia wpisuje się do Rejestru Ukaranych Lekarzy po przedstawieniu prawa wykonywania zawodu. Ma to ogromne znaczenie dla zarządzających placówkami medycznymi. Sprawdź, jakie inne kary podlegają wpisowi do rejestru i jak się je wykonuje.

Rozliczenie delegacji

Rozliczenie pracy dyrektora lekarza po powrocie z delegacji

Dyrektor, który jest jednocześnie lekarzem, otrzymał polecenie wyjazdu służbowego. W drugim dniu delegacji, po powrocie, wykonywał pracę jako lekarz w poradni. Jak powinniśmy rozliczyć tę pracę?

urlop

Zaległy urlop: praktyczne wskazówki dla kierowników placówek medycznych

Regulacja prawna dotycząca zaległych urlopów jest daleka od doskonałości i może być ją trudno właściwie stosować zarówno przez osoby zarządzające placówkami medycznymi, jak i upoważnione do wykonywania w ich imieniu czynności związanych z pracą. Poznaj praktyczne wątpliwości.