szkolenia pracowników

Jak planować rozwój pracowników

Wiedza na temat strategii projektowania i realizacji aktywnych szkoleń uchroni menedżera ochrony zdrowia przed wyborem pozornie atrakcyjnej, lecz nieefektywnej oferty. Pozwoli mu też aktywnie współuczestniczyć w kształtowaniu rozwoju swoich pracowników. Oto ważne wskazówki.

Czy dietetyk to zawód medyczny?

Dietetyk udzielający porad edukacyjnych w opiece koordynowanej. Czy jest traktowany jako zawód medyczny?

Rola dietetyka nabrała większego znaczenia w kontekście profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych niezakaźnych. Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Jakie są warunki wykonywania tego zawodu i czy można go klasyfikować jako zawód medyczny? Sprawdź.

psycholog

Psycholog chce zatrudnić lekarza psychiatrę. Czy musi założyć podmiot leczniczy?

Jak postąpić w sytuacji, gdy psycholog prowadzi działalność w formie spółki i nie jest wpisany do rejestru podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą. Chciałby zatrudnić prowadzącego własną praktykę lekarza psychiatrę na bazie umowy zlecenia lub umowy o współpracę. Czy powinien i czy może założyć podmiot leczniczy?

Zatrudnianie lekarzy

Umowa próbna z pracownikiem placówki medycznej w świetle nowych regulacji prawnych

Zmiany w Kodeksie pracy wprowadziły nowe limity w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umów na okres próbny. Nie dopuszczają również możliwości zawarcia umowy próbnej przy takiej samej pracy po upływie trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Poznaj szczegóły.

  Badanie lekarskie kierowców zawodowych w placówce medycznej

Badanie lekarskie kierowców zawodowych w placówce medycznej

Osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy w placówce medycznej musi mieć nie tylko właściwe kwalifikacje wynikające z przepisów ustawy o transporcie drogowym, lecz także dobry stan zdrowia, który umożliwi jej bezpieczne wykonywanie obowiązków. Kto ma kierować na badania lekarskie i psychologiczne pracownika oraz pokryć koszty tych badań?

czynniki chemiczne w środowisku pracy

Zagrożenia bhp: czynniki chemiczne w środowisku pracy w placówkach medycznych

Praca w placówkach medycznych wiąże się z wieloma zagrożeniami zawodowymi, co wynika z bardzo złożonego środowiska pracy. Należy zwrócić uwagę na czynniki szkodliwe dla zdrowia, czyli takie, których oddziaływanie na pracownika może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą. Jak monitorować czynniki szkodliwe, dbając, aby ich stężenia i natężenia mieściły się w granicach wynikających z przepisów

Szkolenie

Urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla pracowników podmiotu leczniczego

Obowiązkiem każdego pracodawcy, w tym podmiotów leczniczych, jest umożliwianie i ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co się zmieniło w nowych przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie?

mobbing

Mobbing w podmiocie leczniczym: co stanowią przepisy i jak walczyć z tym zjawiskiem

Zrozumienie zjawiska mobbingu, jego form i skutków jest kluczowe, aby mu zapobiegać i zwalczać. Poznaj definicje i rodzaje mobbingu, a także konsekwencje dla ofiary i pracodawcy. Dowiedz się, jak działają polskie przepisy w tym zakresie, włącznie z konkretnymi możliwościami dochodzenia odszkodowań.

Zakaz konkurencji

W jaki sposób można wprowadzić zakaz konkurencji w placówkach medycznych

Działalność medyczna i jej prowadzenie wiążą się obecnie z wieloma specjalnymi regulacjami prawnymi, które dotyczą prawie każdej sfery jej funkcjonowania. Z perspektywy placówek medycznych oraz pracowników w nich zatrudnionych, w tym lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, istotnym problemem jest kwestia zakazu konkurencji i sposobu, w jaki może on zostać wprowadzony. Czym jest zakaz konkurencji i w jaki sposób placówki medyczne mogą go wprowadzać?

Umowa z lekarzem

Nowelizacja Kodeksu pracy: co się zmieniło w umowach o pracę na okres próbny

Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono wiele zmian dotyczących umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej ochrony dla pracowników. Duża część personelu zatrudnionego w placówkach medycznych funkcjonuje na podstawie tego rodzaju zatrudnienia, a zatem należy wskazać na istotne modyfikacje, by pracodawca nie naraził się na zarzut nierespektowania przepisów prawa pracy.