Urlop lekarza

Udzielanie urlopów wypoczynkowych w 2024 roku: wszystko, co musisz wiedzieć

W zależności od konkretnego przypadku prowadzący placówkę medyczną powinien udzielać urlopu według planu lub kilku planów bądź na podstawie porozumień z pracownikami. W żadnym razie urlopu nie może sobie udzielić sam zatrudniony. Zasada dotyczy również urlopu udzielanego w trybie na żądanie. Sprawdź!

Lekarze

Obowiązki i możliwości rozwoju w niektórych zawodach medycznych uregulowanych nową ustawą

Osoba wykonująca zawód medyczny ma zarówno prawo, jak i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Akceptują to nowe przepisy regulujące wykonywanie określonych zawodów medycznych. Warto zatem omówić zawarty w nich obowiązek rozwoju zawodowego.

Stop molestowaniu

Molestowanie seksualne w medycynie: jak chronić pracowników i pacjentów

Molestowanie seksualne w ochronie zdrowia to poważne naruszenie etyki lekarskiej, karane dyscyplinarnie i karnie. Omówiony przypadek lekarza M. ilustruje konsekwencje takich działań. Oto szczegóły sprawy, którą zajmował się sąd.

Pielęgniarka

Kompetencje pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej

Pielęgniarka POZ, znana także jako pielęgniarka środowiskowa, to kluczowa postać w zespole podstawowej opieki zdrowotnej – równie ważna co lekarz, położna czy pielęgniarka szkolna. Gdy pacjent decyduje się na korzystanie z usług poradni podstawowej opieki zdrowotnej, wybiera odpowiednią pielęgniarkę POZ. Jej umiejętności i uprawnienia ściśle określa ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozporządzenie dotyczące zakresu zadań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej na temat uprawnień pielęgniarki środowiskowej.

Skargi na lekarzy

Do placówki wpłynęła skarga na lekarza – procedura postępowania

Odpowiednie postępowanie w sytuacjach napływających skarg na lekarzy jest kluczowe nie tylko do zachowania zaufania pacjentów, ale również do utrzymania wysokich standardów opieki zdrowotnej i uniknięcia potencjalnych konfliktów wewnątrz zespołu medycznego. Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać kryzysowymi sytuacjami i jakie kroki podjąć, by odpowiednio reagować na obawy i skargi pacjentów.

Umowa z lekarzem

Podpisywanie umowy z pracownikiem w okresie czasowej niezdolności do pracy

Czy przedstawiciel placówki medycznej może zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Szkolenie lekarzy

Nabywanie kwalifikacji w ramach nowych zawodów medycznych

Przepisy regulujące wykonywanie określonych zawodów medycznych wchodzą w życie 26 marca 2024 r. Warto sprawdzić, jak zdobyć uprawnienia w takich dziedzinach jak np. elektrokardiolog czy technik ortopeda.

Zmiana umowy o pracę

Prośba pracownika o zmianę typu umowy o pracę

Przepisy zmienionego Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. mają zastosowanie do placówek medycznych jako pracodawców, wprowadzając możliwość wnioskowania przez pracowników o zmianę warunków zatrudnienia. Współpraca w tym zakresie może być trudna z uwagi na charakter nowych regulacji. Oto szczegóły.

Zwolnienie z pracy

Aktualne restrykcje dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Prowadzący placówkę medyczną ma prawo wypowiedzieć lub w szczególnych przypadkach rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Mając zamiar zakończenia współpracy z danym pracownikiem, należy jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z Kodeksu pracy. Nowe przepisy zawierają katalog przyczyn, które nie mogą stanowić podstawy uzasadniającej zarówno wypowiedzenie umowy o pracę, jak i jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Lekarze

Rozwijanie umiejętności miękkich personelu medycznego: klucz do lepszej opieki zdrowotnej

Komunikacja interpersonalna wzbudza zainteresowanie zarówno wśród zarządzających placówkami, jak i pracowników ochrony zdrowia. Dowiedz się, jakie umiejętności interpersonalne są nieodzowne w pracy lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych pracowników medycznych. Poznaj skuteczne sposoby doskonalenia kompetencji miękkich.