praca w upały

Praca w upały: co pracodawca musi zapewnić pracownikom placówki medycznej

W gorące lato menedżer placówki medycznej powinien zapewnić pracownikom napoje, zadbać o właściwą temperaturę, a jeśli w placówce jest klimatyzacja, sprawować nadzór nad jej odpowiednim czyszczeniem. Szczególne, odrębne regulacje dotyczą bloków i sal operacyjnych w szpitalach. Poznaj swoje obowiązki dotyczące organizacji pracy w upały.

dostępność leku

Dostępność leków – gdzie placówki medyczne mogą ich szukać w razie braków

Co jakiś czas na rynku występują braki dostępności leków. Przyczyny braków są złożone: od pandemii, która z jednej strony poprzerywała łańcuchy dostaw, a z drugiej przyczyniła się do zwiększonego popytu na część preparatów, po inflację powodującą wykupywanie medykamentów na zapas. Sprawdź, jak z taką sytuacją mogą sobie radzić placówki medyczne, zwłaszcza szpitale?

gabinet fizjoterapii wymogi

Rehabilitacja i fizjoterapia: jakie wymogi lokalowe musi spełnić fizjoterapeuta, gdy chce założyć gabinet

Warunkiem niezbędnym do założenia i funkcjonowania każdego podmiotu leczniczego jest dysponowanie odpowiednimi pomieszczeniami. W przypadku gabinetu fizjoterapii nie ma znaczenia, czy będzie to działalność komercyjna czy finansowana ze środków NFZ - wymogi lokalowe są zasadniczo takie same. Sprawdź, jakie musisz spełnić wymagania w tym zakresie.

leki

Nowelizacja Kodeksu pracy: jak prowadzić kontrolę pod kątem substancji psychoaktywnych

Nowe przepisy Kodeksu pracy dają placówkom medycznym możliwość prowadzenia zakładowej kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu. W pierwszej kolejności jednak należy opracować stosowne regulacji zakładowe. Sprawdź, o co należy zadbać w tym obszarze.

konferencja

Dzień Menedżera Zdrowia: Przygotuj się na najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dzień Menedżera Zdrowia, wydarzenie mające na celu omówienie najważniejszych zmian w ochronie zdrowia. W trakcie konferencji będziemy poruszać tematy, które pomogą menedżerom placówek medycznych rozwiązywać codzienne problemy oraz przygotować się do nadchodzących wyzwań.

ustawa o jakości

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej wraca

Minister zdrowia zapowiedział nowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Decyzję podjęto po tym, jak wcześniejszą propozycję ustawy odrzucił Sejm. Minister wyraził nadzieję, że nowe podejście do tematu, który ma uregulować ustawa, spotka się z większym poparciem. Dowiedz się więcej.

Ogrzewanie

Czy SPZOZ jest zobowiązany do wypłacenia rekompensaty za wzrost cen ogrzewania?

W 2023 roku zmieniono sposób ustalania średniej ceny dostawy ciepła. Maksymalne ceny będą teraz ustalane na podstawie ceny z września 2022 roku z dodatkowym wzrostem do 40%. Czy odbiorcy ciepła mają prawo do rekompensaty za wszystkie koszty dostawy?

recepta

Opieka koordynowana: jakie leki refundowane można przepisać pacjentowi na receptę

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki koordynowanej może wypisywać recepty na leki refundowane zalecone do stosowania przez lekarza specjalistę?

Korespondencja

Jak zarządzać korespondencją w placówce medycznej

Komunikacja między podmiotem leczniczym a podmiotami zewnętrznymi przybiera różne formy. Nie możemy zapominać o korespondencji. Niezależnie od przyjętej formy komunikacji powinna być przede wszystkim skuteczna oraz – co będzie nieodłącznie świadczyć o profesjonalizmie placówki – zasady jej prowadzenia powinny mieścić się w przyjętych standardach.

Pytanie

Ubezpieczenie OC: czy psycholog musi zawrzeć umowę

Czy psycholog zatrudniony w SPZOZ na podstawie umowy cywilnoprawnej ma ubezpieczyć się osobiście, czy może taka umowa jest objęta ubezpieczeniem OC w SPZOZ?